• 20 Temmuz 2022 00:32
  • 0
  • 3 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

“Teknoloji sayesinde konaklama sektöründe misafir ilişkileri on yıl içinde baştan aşağı değişecek”

Bu haberi dinleyin
20 Temmuz 2022 “Teknoloji sayesinde konaklama sektöründe misafir ilişkileri on yıl içinde baştan aşağı değişecek”

Hewlett Packard Enterprise Aruba’nın Teknolojinin konaklama sektörüne yansımalarını araştırma sonuçlarını yayınladı.Çalışmaya göre konaklama sektöründeki işletmeler, değişen müşteri profili ve bunun talebe yansımasına uygun durumda olması için teknolojiyi çok iyi kullanması gerekir. 

Hewlett Packard Enterprise Aruba EMEA Bölgesi Başkan Yardımcısı Morten Illum, “Önümüzdeki on yılda fiziksel ve dijital dünyaları bir araya getirip müşteri deneyimini iyileştiren inovatif teknolojiler, konaklama sektöründe devrim niteliğinde olacak. Misafirler seyahatlerinde ne zaman, nerede ve nasıl etkileşimde bulunmayı isterlerse oradanı düzeyde iyi tasarlanmış, kişiselleştirilmiş ve merak uyandıran etkileşimler görmek isteyecekler. Bu talepleri karşılamak ise verinin çok hızlı toplanarak buna göre yanıt vermeyi gerektirecektir. Bu yüzden de yalnızca bağlantı için Wi-Fi çözümlerini uygulamak yeterli olmayacaktır” diyor.

Çalışmada konaklama sektörünün birebir insan ilişkileriyle yürüyen bir sektör olmasından hareketle dijital teknolojilere bu derece bel bağlaması, bazı zorlukları da beraberinde getireceği belirtilerek konaklama sektörünün değişen müşteri taleplerini karşılarken dijital ve fiziksel dünyalar arasında mükemmel bir denge kurma yolunda beş farklı yöntem sunuluyor. 

1. M İSAFİRLER SANAL ORTAMDA KARŞILANACAK

Dijital check-in ve biyometrik ödeme yöntemleri gibi halihazırda kullanılan temassız resepsiyon işlemlerinden gücünü alan konaklama sektöründeki işletmeler, misafirleri fiziksel olmasa bile sanal bir şekilde karşılayabilecekler. Artırılmış ve sanal gerçekliğin yanı sıra metaverse gibi inovatif teknolojiler kullanan şirketler, dünyanın her yerindeki “ziyaretçilerine” sanal ortamda kapılarını açabilecek.

2. MİSAFİRLERİN DENEYİMİ HENÜZ TESİSE GELMEDEN BAŞLAYACAK VE KONAKLAMALARI BİTTİKTEN SONRA DA DEVAM EDECEK
Fotoğraflara bakmayı ya da menüyü telefondan taratmayı unutun. Misafirler gelecekte tamamen interaktif ve kapsamlı dijital seçeneği denemeden hiçbir yere adım atmayacaklar. Sanal deneyim gerçek dünyanın tartışmasız öncülü haline geldikçe, şirketler de daha yaratıcı, detaylı ve kişiselleştirilmiş seçenekler sunmaya başlayacak.nı zamanda, misafir deneyiminin tamamlayıcı unsuru olarak konaklama sonrası hizmetler de verilecek.

 

3. MİSAFİR DENEYİMİ TOPLULUK ÜZERİNDEN ŞEKİLLENECEK 

Konaklama sektöründeki işletmeler gelecekte,nı ağ tarafından desteklenen ve etraflarındaki işletmelere tamamen bağlı topluluklara tam manasıyla bir misafir deneyimi sunacak. Veri paylaşımı yoluyla mekanlar, misafirlerin diğer mekanlardaki siparişlerine dayanarak yiyecek-içecek önerilerinde bulunabilecek ya da yerel bir etkinlik önerip, uygunluğunu otomatik olarak teyit edebilecek. Yerel topluluk uygulamaları ya da konum hizmetlerinden toplanan verilerle, misafirlerin mekanlarına varış saatini doğru bir şekilde takip etmeleri ve ‘sanal’ kuyruklar oluşturmaları mümkün kılınacak.

4. KONAKLAMA ŞİRKETLERİ MİSAFİRLERİNİN SÖZLÜ TALEPLERİNİN YANI SIRA, NASIL HİSSETTİKLERİNİ DE DİKKATE ALARAK HAREKET EDECEK

Henüz ne istediğini bilmeyen müşterilere ihtiyaçlarını önceden sunmak, en iyi müşteri hizmetidir. Gelecekte, otomatize edilmiş tesis dahilindeki sistemler ve biyometrik verilerle konaklama şirketleri misafirlerden gelen fiziksel sinyalleri anlayıp, buna göre tepki verebilecekler. Böylece tahmine dayalı yapay zeka teknolojileriyle ortamdaki müzik, ışık ya da kokuarlanabilecek ya da misafirin açlık durumuna göre ikramda bulunulabilecek. 

5. KONAKLAMA SEKTÖRÜNDEKİ İŞLETMELER MİSAFİRLERİNİ VERİLERLE BESLEMELİ

Konaklama sektöründeki işletmeler, teknolojiden yararlanarak seyahat seçiminde doğru tercihler yapıp yapmadıklarına dair endişelenen misafirlerin sayısı arttıkça veri paylaşımına daha açık olmalılar. Buna ek olarak çevre, sağlık ve etik farkındalığına sahip opsiyonlar sunmalılar. Aksi takdirde yeni işletmelere ve temkinli davranan rakiplerine işlerini kaptırabilirler.