• 15 Haziran 2024 15:37
  • 0
  • 2 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

Tur operatörleri ile anlaşma olmadı. 175 bin FTI müşterisi serbest

Bu haberi dinleyin
15 Haziran 2024 Tur operatörleri ile anlaşma olmadı. 175 bin FTI müşterisi serbest

 

İflas eden FTI’dan rezervasyon yapmış müşterileri diğer tur operatörlerine aktarma ile ilgili görüşmelerden sonuç çıkmadı. Sigorta Fonu rezervasyon yapmış 175 bin müşteriye yatırdıkları parayı iade edecek. Böylece müşteriler tatrile kiminle nereye gidecekleri konusunda serbest kalacak.

Görüşmelerde rezervasyon yapmış ve toplamı 400 bin olarak tahmin edilen FTI müşterilerinin tümünün bir tur operatörüne devri konusunda pazarlıklar yapılıyordu.

Anlaşma olmadı, müşteri kapma yarışı kızışacak

FTI işlemlerini yürüten Müller-Heydenreich Bierbach & Kollegen hukuk firması yöneticisi Axel Bierbach , "Yaptığımız görüşmeler başlangıçta umut vericiydi, ancak kısa sürede ikna edici bir sonuca ulaşamadık" dedi. 

Bu durumda toplamı 400 bin olarak tahmin edilen FTI’dan rezervasyon yapmış müşterileri kapmak için başta TUI ve DER olmak üzere aralarında Türk tur operatörlerinden Coral/Ferien, Andex ve Bentour’un da olduğu tut operatörleri arasında hızlı bir yarış yaşanmasına vesile olacak.

175 bin müşteri

Yapılan açıklamada, çeşitli pazar oyuncularıyla yapılan yoğun çabalara ve görüşmelere rağmen FTI Touristik'in turist paketlerinin sorumluluğunu başka birinin üstlenmesi konusunda tatmin edici bir çözüm bulmanın mümkün olmadığı belirtilerek “6 Temmuz 2024 tarihinden itibaren iflas eden FTI Touristik GmbH ve BigXtra Touristik GmbH şirketlerinin yanı sıra 5vorFlug dağıtım markası aracılığıyla yapılan tüm kalkışlar bu durumdan etkilenecektir. Toplamda yaklaşık 175.000 kombine seyahat iptal edilecek” denildi.

Yatırılan paralar iade edilecek

Bierbach, kombine paket rezervasyonu yapan yolcuların yaptığı tüm depozito ve avans ödemelerinin Alman Seyahat Güvenlik Fonu (DSRF) tarafından iade edileceğini söyledi.

Bierbach "Tüm seyahatleri iptal etme kararını hafife almadık. Tatillerine 6 Temmuz'dan itibaren başlamak isteyen müşterilerin belirsizliğinin geçtiğimiz hafta boyunca çok stresli olduğunu biliyoruz ve onlara sabrından dolayı teşekkür etmek istiyoruz" dedi.

Oteller sözleşmeleri feshetti

Geçici iflas yöneticisi, diğer nedenlerin yanı sıra, "destinasyonlardaki birçok hizmet ortağının artık mevcut olmaması" nedeniyle sonuçta bir çözüm bulmanın mümkün olmamasının çeşitli nedenlerini sıraladı.

Bierbach, "Son günlerde tatil destinasyonlarındaki otellerden ve transferlerden sorumlu çok sayıda yerel FTI ortağırıldı, dolayısıyla paket tatilleri başlangıçta planlandığı gibi organize etmek artık mümkün olmayacaktı. İflas nedeniyle birçok otelin artık şirketle yapılan anlaşmalara uymak zorunda kalmadı” dedi.