• 02 Aralık 2023 10:43
  • 0
  • 3 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

‘Turistik Doğu Ekspresi’ yeni sezon seferlerine 11 Aralık'ta başlayacak

Bu haberi dinleyin
02 Aralık 2023 ‘Turistik Doğu Ekspresi’ yeni sezon seferlerine 11 Aralık'ta başlayacak

 

Seyahat severlerin ve sanat tutkunlarının gözdesi haline gelen 'Turistik Doğu Ekspresi' seferlerinin bilet satışları devam ediyor. Ulaştırma ve Altyapılığınca, hayata geçirilen ‘Turistik Doğu Ekspresi’nin ilk seferi 11 Aralık’ta yapılacak. Ulaştırma ve Altyapıı Abdulkadir Uraloğlu, Turistik Doğu Ekspresi'ni, 11 Aralık’ta Ankara'dan Kars'a gerçekleştirilecek ilk seferine uğurlayacak.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, 'Turistik Doğu Ekspresi' için bilet satış yetkisi olmayan bazı seyahatlerinin ‘Doğu Ekspresi’ biletlerini ‘Turistik Doğu Ekspresi’ gibi pazarlamaya çalıştıklarına dikkat çekildi. Bu konuda vatandaşları uyaranlık, bu eylemlerde bulunanlerin bireysel satış kanallarından aldıkları biletlerin iptal edileceğini ve bulerin Türkiye Seyahat Acentaları Birliği’ne (TÜRSAB) bildirileceğini ifade etti.

Trenler arasındaki farka dikkat edilmeli

Vatandaşların, Ankara ile Kars hattındaki seyahatlerini planlarken ‘Doğu Ekspresi’ ve ‘Turistik Doğu Ekspresi’ trenleri arasındaki farklılığa dikkat etmesi gerekiyor. Ankara ile Kars hattında pulman ve kuşetli vagonlardan oluşturulan ‘Doğu Ekspresi’ her gün karşılıklı sefer yapıyor ve bin 300 kilometrelik Ankara ile Kars güzergahında 53 istasyonda duruşu bulunuyor. Bu trenin tüm biletleri bir öncesinden bireysel satışa sunuluyor. Bu tren için herhangi bir seyahatsinin turistik amaçlı tren turu satış yetkisi bulunmuyor.

Ankara’dan pazartesi, çarşamba, cuma günlerinde ve Kars’tan çarşamba, cuma ve pazar günlerinde hareket edecek şekilde seferlerine başlayacak olan ‘Turistik Doğu Ekspresi’ ise amaçlı özel bir tren olup, Ankara ile Kars yönünde Erzincan ve Erzurum'da, Kars ile Ankara yönünde ise İliç, Divriği ve Sivas'ta yaklaşık 3'er saatlik duruşlar yapıyor.

‘Turistik Doğu Ekspresi’ tren bilet satışlarının ise yaklaşık yüzde 35’i TCDD Taşımacılık tarafından 1 öncesinden bireysel satışa sunulurken diğer vagonlarının satış hakları ise Türkiye Seyahatleri Birliği (TÜRSAB) tarafından yetkilendirilmiş seyahatlerine kura ile verildi.

‘Doğu Ekspresi’ Biletleri ‘Turistik Doğu Ekspresi Turu’ gibi satılıyor

Bakanlıktan yapılan açıklamada, TCDD Taşımacılık Genel Müdürlüğü tarafından, vatandaşların seyahat ihtiyaçlarını karşılamak üzere her gün sefer yapan ‘Doğu Ekspresi’ biletlerinin turistik amaçlı satış haklarının herhangi bir seyahatsine verilmediği belirtildi.

Bu kapsamda, www.tcddtasimacilik.gov.tr web sitesinde ‘Turistik Doğu Ekspresi’ için bilet satış yetkisi olan seyahatlerinin ilan edildiği, bunların dışındaki seyahatlerine itibar edilmemesi gerektiği ifade edildi.

Acentelerin biletleri iptal edilecek, TÜRSAB’a bildirilecek

Bakanlık, etik mesleki ilkelerinekırı olarak vatandaşı kandırmaya yönelik bu eylemlerde bulunanlerin bireysel satış kanallarından aldıkları biletlerin iptal edileceğini ve bulerin TÜRSAB’a bildirileceğini belirtti.

‘Turistik Doğu Ekspresi’ tur fiyatları değişiyor

Ayrıca, ‘Turistik Doğu Ekspresi’ için yetkili seyahatleri tur paketlerinde, tura katılanların duruş noktalarının doğal, tarihi ve kültürel yerleri gezmeleri, yeme-içme ihtiyaçları ile Kars’ta konaklamaları gibi ihtiyaçlara göre planladığı ve buna göre fiyat belirledikleri belirtildi. Bu hizmetlerle TCDD Taşımacılık’ın herhangi bir tasarrufu bulunmadığı ve TCDD Taşımacılık’ın sadece Turistik Doğu Ekspresi'nin seferinden sorumlu olduğu ifade edildi.