• 16 Eylül 2022 09:38
  • 0
  • 2 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

Türkiye’ye yaptırım baskısı Mir kart üzerinden yapılıyor

Bu haberi dinleyin
16 Eylül 2022 Türkiye’ye yaptırım baskısı Mir kart üzerinden yapılıyor

 

AB ve ABD’nin Türkiye’ye ’ya yaptırım konusunda baskılarını artırıyor. Bu kapsamda ABD’nin'nın yerel ödeme sistemi Mir kartı kabul eden Türk bankaları takibe alındı.

İngiltere’de yayınlanan günlük Financial Times Gazetesi’nde yer alan haberde yaptırımlar konusunda görüşmelerde bulunmak için AB’den bir heyetin Ankara’ya geleceği belirtiliyor.

AB'nin finansal hizmetler komiseri Mairead McGuinness, yaptırımları güçlendirme çabalarının bir parçası olarak, önümüzdeki Türkiye'yi ziyaret etmeyi hedeflediklerini söylüyor. Ziyarette “Üçüncü ülke finans kurumlarının Mir ödeme ağıyla bağlantı kurmaması gerektiğine ilişkin mesaj verileceği” belirtiliyor.

Rusya Merkez Bankası'nın Visa ve Mastercard'a alternatif olarak geliştirdiği Mir ödeme sistemine Türkiye'nin en büyük beş bankasından Vakıfbank, Ziraat Bankası, İş Bankası, DenizBank ve Halkbank üye olmuştu.

“Üç otel zinciri kartı artık kabul etmiyor”

Konu basınında da yer alıyor. Basında çıkan "ABD'nin baskısı üzerine Türkiye Mir kartlarının kabulünü kısıtladı. Türkiye'deki bankalar ve oteller, ABD Hazinesinin ülke yetkililerini'ya karşı yaptırımları ihlal etme uyarısının ardından Mir ödeme kartlarını reddetmeye başladı” haberleri çıktı.

Tourdom'da yer alan haberde üç büyük otel zincirinin Mir aracılığıyla yapılan ödemelerde sorun yaşadığı, bazı Türk bankalarının Mir kartı ile ödeme yapmaya son verdikleri iddia edildi.

ATOR: Mir Türkiye’de kabul ediliyor

Bu haberin yayılması üzerime Tur Operatörleri Birliği (ATOR) İcra Direktörü Maya Lomidze, RIA Novosti'ye açıklama yaptı. Lomidze, Mir ödeme sisteminin kartlarının Türkiye’de kabul edilmeye devam ettiğini söyledi. Lomizde, "Sorun varsa genel değil, sadece noktasal niteliktedir. Yaptırım kapsamında olmayan bankaların kartlarıyla yaşanan bir sorun yok. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın Mir kartının kabulünü yasaklama talimatı olduğuna dair de hiçbir kanıt yok" dedi.

Mir'den açıklama

Mir sisteminin yönetim merkezinden RBC'ye verilen demeçte, "Mir kartlarının Türkiye'de normal şekilde çalıştığı, ancak Türkiye'deki bankaların, alt yaptırıma tabi bankaların kartlarından işlemleri reddedebilecekleri belirtildi.

Mir kart operatörü Ulusal Ödeme Kartı Sisteminin (NSPK) temsilcisi, "Mir ödeme sistemi, yaptırımlar kapsamında Rus bankalarının kartlarıyla işlem yapmayı reddetme vakalarını not ediyor ve durumu izliyor” dedi.