• 04 Mart 2022 00:58
  • 0
  • 4 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

TÜRSAB’ın büyükelçilikler ziyareti kriz yarattı. Ukrayna Büyükelçisi’nden tuhaf açıklama

Bu haberi dinleyin
04 Mart 2022 TÜRSAB’ın büyükelçilikler ziyareti kriz yarattı. Ukrayna Büyükelçisi’nden tuhaf açıklama

TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya’nın ve büyükelçiliklerine yaptığı ziyaretlerden Ankara Büyükelçisi Vasyl Bodnar sosyal medyasından tuhaf bir açıklama yaptı. Açıklamaya TÜRSAB da yanıt verdi.

Türkiye’de ve başka ülkelerde kalan Rus turistlerin durumunu görüşmek üzere’nın Ankara Büyükelçisi Aleksei Erkhov’un daveti üzerine Ankara’ya giden TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, önce Erkhov ile, arkasından Büyükelçisi Vasyl Bodnar ile görüştü. 

Bunun üzerine Büyükelçisi, TÜRSAB’ın Rus büyükelçisi ile görüştüğü gerekçesiyle sert bir açıklama yaparak, “TÜRSAB Başkanının sabah bizimle, sonrasında ise BE ile görüşmesi iki yüzlü politikanın göstergesidir. Saldırgan ile kendini savunan arasında eşittir işaretinin konulması suç ortağı olmak anlamına gelir. seyahat acentalarını @tursaborgtr ile çalışmamaya çağırıyoruz” ifadelerini kullandı.

“Rusya’yı neden ziyaret ettiniz” sorusu saçma

Konuyla ilgili olarak Odatv’den Caner Taşpınar’a açıklama yapan TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, “Yanlış yazmış, önce Rus Büyükelçi ile, sonra kendisiyle görüştük. Ben, Rus Büyükelçimizin daveti üzerine, Dışişlerilığımızın bilgisi dahilinde, Büyükelçiliği’nin davetini kabul ettim, gittim. Orada, Türkiye’ye olan hareketinin sorunlarını konuşmak üzere davet edilmiştim. Ondan sonra da Büyükelçiliği’nden kendim randevu alarak, acaba insani yardım olarak neler yapabiliriz diye konuşmaya gittim. Bunu arkasında bir şey yok. Duygusal davranıyorlar ama bizim kötü bir niyetimiz yok” diye konuştu. 

"Ülkemiz taraf değil biz taraf mı olacağız”

TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, Büyükelçi Vasyl Bodnar’ın hedef gösteren ifadeleriyle ilgili ise şunları söyledi: 

“Ben onu ülkelerinde yaşanan travmatik olaylara yoruyorum. Duygusal davranıyorlar. Kadın ve çocuklara nasıl yardımcı olabiliriz, onları nasıl Türkiye’ye getirebiliriz, onlara nasıl burada bir moral tatili yaptırabiliriz, bunları konuşmak için gittik. 

Bizim kurumsal olarak Büyükelçiliği’nin davetini geri çevirmek gibi bir durumumuz olamaz. Dolayısıyla orada da vatandaşlarımız var, orada da iş yapan arkadaşlarımız var. Türkiyei açısından çok önemli… Biz bu şekilde davranmak zorundayız, biz taraf olamayız ki… Ülkemizin taraf olmadığı bir yerde, kurumumuz nasıl taraf olur ki… 

Duygusal davranıyorlar, biraz anlayışlı davranmak lazım, haklılar, çocuklar ölüyor, kadınlar ölüyor, insanlar ölüyor, bu açıdan duygusal davranıyorlar, ben de bu açıdan çok tepki vermek istemiyorum. 

‘Siz niye’yı ziyaret ettiniz’ çok saçma bir yaklaşım. Biz davet üzerine gittik ve kurumumuzun sorumlulukları çerçevesinde mecburen gittik. 12 bin üyenin sorumluluğu üzerimizde. Biz duygusal davranamayız.”

TÜRSAB’ın açıklaması

Büyükelçinin suçlayıcı tuhaf mesajına bir açıklama ile yanıt veren TÜRSAB, Türkiye’nin her iki halkı da dost olarak gördüğünü, dili barış olancilerin her zaman sivil halkın zarar görmemesi için hareket ettiğini kaydetti.

TÜRSAB açıklamasında şöyle dendi:

Rus Büyükelçisi Aleksei Erkhov’un Yönetim Kurulu Başkanımız Firuz B. Bağlıkaya ile görüşme talebi üzerine mevcut durumda ile ilgili yaşanılan sorunlar ve Rus turistlerin ülkelerine güvenli bir şekilde dönmeleri konusunda değerlendirmelerde bulunulmuştur. Söz konusu görüşmede Başkanımız tarafından yaşanan acıların son bulması ve sorunların barış zemini çerçevesinde çözülmesinin gerekliliği ifade edilmiştir.

Bu görüşmenin hemen akabinde Büyükelçisi Vasyl Bodnar ziyaret edilerek TÜRSAB olarak halkı için insani yardım konusunda her zaman hazır olduğumuz, askeri operasyonların bir an evvel son bulması ve halkının birlik ve beraberliğinin devamı dileğimiz iletilmiştir.

Türk Devleti olarak sergilediğimiz duruş çerçevesinde, dili barış olanciler olarak her zaman sivil halkın zarar görmemesi için hareket edilmiştir.

Rus halkı ile süregelen dostluk ilişkilerimizde olduğu gibi ve halkı ile olan dostluğumuz da asla değişmeyecektir.

TÜRSAB olarak, her zaman barıştan yanaciler olarak; bölgede askeri operasyonların en kısa zamanda bitmesini, bölgede barışın hakim olduğu günlere hızla gelinmesini arzu ediyoruz.