• 15 Ağustos 2022 08:46
  • 0
  • 2 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

UNWTO: Pandemi ile sektörün sorunları görünür hale geldi

Bu haberi dinleyin
15 Ağustos 2022 UNWTO: Pandemi ile sektörün sorunları görünür hale geldi

Birlemiş Milletler Dünya Örgütü (UNWTO) Genel Sekreteri Zurab Pololikashvili, yılın ilk yarısındade görülen pozitif tabloyla ilgili, “Turizm güçlü şekilde geri dönüyor” yorumunu yaptı ancak geçtiğimiz birkaç yılda yaşananlar nedeniyle cesur tahminlerde bulunmamak gerektiğine dikkat çekti. 

‘Turizmi Yeniden Düşünmek’

Hürriyet Gazetesi’nden Gamze Şener’in haberine göre Pololikashvili, geçtiğimiz birkaç yılda yaşananlar nedeniyle cesur tahminlerde bulunmamak gerektiğini belirterek 27 Eylül’deki Dünya Günü, ‘Turizmi Yeniden Düşünmek’ temasıyla gerçekleştirileceğini söyledi. Genel Sekreteri “Bu, tüm sektör için neleri iyi yaptığımızı ve nerelerde daha iyi olabileceğimizi dile getirmek için bir şans” dedi.

Yeni profesyoneller yetiştirmeliyiz

Pandemi sonrası, ve Portekiz gibi önemli destinasyonlarında yaşanan istihdam sorununa da dikkat çeken Pololikashvili, "Bu sorun birçok ülke için hızla büyüyen bir zorluk haline geldi. olarak, sektörün gelişimine ve sektörde eğitime odaklanmış durumdayız. sektörünü çalışmak için cazip hale getirmemiz ve yeni profesyoneller yetişmesini sağlamamız gerekiyor. Bu sayede güçlü ve güvenilir bir sektör oluşturabiliriz" diye konuştu. 

Sorunlar görünür oldu 

Sektörün pandemiden ders aldığını ifade ederek, “Yaşadığımız kriz, sektörün yaşadığı zorlukları çok daha görünür hale getirdi ve bize durup, düşünme fırsatı vererek, gelecek yıllar için daha güçlü bir sektör oluşturmamıza olanak sağladı. 

Şu anda durum iyi, ama..

Birleşmiş Milletler Dünya Örgütü (UNWTO) Genel Sekreteri Zurab Pololikashvili, “Bugün için seyahat talepleri güçlü seyrediyor ancak ekonomik koşullar da dahil olmak üzere gelecekteki zorlukları şimdiden hesaba katmak zorundayız” dedi. 

Benzeri görülmemiş 3 yıl

Küresel enflasyon, resesyon beklentileri ve artan enerji fiyatlarının 2023 yılında sektörüne etkileri üzerine olası senaryoları değerlendirdiklerini söyleyen Genel Sekreteri, arka arkaya yaşanan pandemi, küresel enflasyon ve resesyon gündeminin ardından, son 3 yılı “benzeri görülmemiş bir dönem” olarak tanımladı.

Türkiye önemli destinasyon

Pololikashvili, Türkiye ile ilgili yaptığı değerlendirmede de “Türkiye şüphesiz önde gelen destinasyonlarından biri. Son yıllarda, altyapısına önemli ölçüde yatırım yapıldı, bunlardan en dikkat çekici olanı İstanbul Havalimanı. Türkiye, bu yıl ve gelecek yıllar için daha fazla ziyaretçi çekebilmek adına ihtiyacı olan profesyonel insan kaynağına ve bölgelerine sahip” dedi.