• 18 Mayıs 2024 08:40
  • 0
  • 1 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

Vize işlemlerini Dışişleri Vakfı yapacak. 5.5 milyarlık pazar

Bu haberi dinleyin
18 Mayıs 2024 Vize işlemlerini Dışişleri Vakfı yapacak. 5.5 milyarlık pazar

 

Yurtdışına çıkmak isteyen vatandaşların vize işlemlerini artık Dışişleri Vakfı devralacak. Şimdi aracı kurumların yürüttüğü işlemler yıllık 5.5 milyarlık bir pazar oluşturuyor.

Aracı kurumlar devreden çıkacak

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edilen Dışişleri Teşkilatını Güçlendirme Vakfı kurulmasına ilişkin teklifte, vakfın vize aracılık hizmetlerini de üstlenmesi hükme bağlanıyor. 

Komisyondaki görüşmelerde teklifle ilgili bilgi veren AKP Balıkesir Milletvekili Mustafa Canbey, 2023 yılında aracı firmaların yaptığı vize faaliyetlerinden dolayı bütçeye 1,1 milyar lira aktarıldığını söyledi. Bu rakamın, aracı şirketlerin elde ettiği vize gelirlerinin yüzde 20’si olduğunu belirten Canbey, gelirin yüzde 80’ninin de aracı şirketlerde kaldığını söyledi. Yapılan hesaplamalara göre, 2023 yılında vize aracı şirketlerinin yıllık geliri 5,5 milyar lira oldu. Bu rakamın 1,1 milyar lirası hazineye aktarıldı, 4,4 milyar lirası ise şirketlere kaldı.

Türkiye’de yurt dışına çıkış için gereken vize işlemleri, uzun süredir aracı şirketlerce yürütülüyordu. AKP’nin yeni teklifiyle işlemler artık Dışişleri Teşkilatını Güçlendirme Vakfı tarafından da yapılacak ve vize gelirlerinin büyük bölümü devlete kalacak.