• 31 Temmuz 2021 20:01
  • 0
  • 5 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

Yangınlara yenileri eklendi, alevler söndürülemedi

Bu haberi dinleyin
31 Temmuz 2021 Yangınlara yenileri eklendi, alevler söndürülemedi

Antalya Manavgat’ta başlayıp diğer bölgeleri Marmaris vea sıçrayan daha sonra ülkenin değişik illerinde meydana gelen 70rı noktadaki orman yangınlarını söndürme çalışmaları devam ederken yeni yangınlar çıktı.

Bodrum ve Hatay'da yeni yangın çıktı.

Manavgat

Manavgat'ta 42 mahallenin etkilendiği yangında 27 mahalle tahliye edildi. 18 bin aboneye elektrik ve su verilemeyen Manavgat'ta Yangın, rüzgarın etkisiyle zaman zaman kontrolden çıkıyor.

Havadan ve karadan müdahalenin sürdüğü mahalle tamamen duman altında kaldı. Güğlen Dağı’na giden orman işçileri Erdal Tolka ve Yaşar Cinbaş, alevlerin arasında kaldı. Erdal Tokla ve Yaşar Cinbaş'ın Beloluk mevkiinde yanan arazözde cansız bedenlerine ulaşıldı.

2 orman işçisiyle birlikte Manavgat'taki yangında yaşamını yitirenlerin sayısı 5'e çıktı. 

Yerleşim yerlerine dayandı

Antalya'da orman yangını Manavgat'ın dışında Akseki ve Gündoğmuş ilçelerinde de sürüyor. Akseki ilçesine bağlı Kepezbeleni Mahallesi'ni küle döndüren yangın, komşu mahalle olan Hocaköy'e de sıçradı. Alevlerin yerleşim yerlerine ulaşmaması için ekipler gece boyu karadan müdahale etti.

Yangın Alanya sınırına dayandı

Yangın, Alanya sınırına kadar ulaştı. İlçenin kırsal bölgesinde bulunan Güzelbağ'a kadar gelen yangın nedeniyle mahalle boşaltılırken, girişler ise kolluk kuvvetlerince alevlerin hızlı yayılması ihtimalinden dolayı engelleniyor. Yangına havadan 3 uçak ile 5 helikopterin yanı sıra 50 itfaiye aracı ile müdahale ediliyor.

Dönme dolapta mesaj

Antalya'daki Lunapark'ta bulunan, 'Heart of Antalya- Antalya'nın Kalbi' adı verilen, Türkiye'nin en büyük, Avrupa'da'nin başkenti Londra'dakinden sonra ikinci büyük dönme dolabından, orman yangınları nedeniyle yeşil renkli zemin üzerinden mesaj yayınlandı. 90 metre yükseklik ve 42 kabinli dönme dolabın üzerine LED ışıklarla 'Geçmiş olsun Manavgat, geçmiş olsun Türkiyem' mesajı yazıldı ve gece boyunca ekrandan kaydırıldı. Türk bayağının da yer aldığı fon, şehrin dört bir yanından görüldü.

Otellerden oda ve yiyecek yardımı

Kültür veı Mehmet Nuri, ekiplerin olağanüstü gayret içinde olduklarını belirterek, şöyle konuştu:

AKTOB olsun, TÜROFED olsun, arkadaşlar zaten ekiplerin kumanya ihtiyaçlarını, acil durumda kullanmak üzere oda ihtiyaçlarını karşılamak için hazır bekliyorlar. El birliğiyle, Antalya olarak ve devletimiz, hükümetimiz bu yangını hızlı bir şekilde söndürecek diye düşünüyorum.

Bodrum

Bodrum'un Umurca Mahallesi'ndeki makilik alanda, 2 noktadan saat 12.30 sıralarında alevler yükselmeye başladı. Polis lojmanlarına 100 metre uzaklıktaki yangın, rüzgarın da etkisiyle kısa sürede yayıldı.

Alevler, İçmeler mevkisine doğru ilerlemeye başladı. Dumanlar, başta Kumbahçe Plajı olmak üzere ilçenin birçok noktasından görülüyor. Plaja doğru yönelen yangının çıkış nedeni araştırılırken, polis de olası şüphelilere yönelik bölgede çalışma başlattı.

İçmeler oteller bölgesi 

Alevler, İçmeler Mahallesi'nde tersaneler ve otellerin bulunduğu bölgeye ulaştı. Polis ekipleri, 5 yıldızlı 3 oteli tahliye etti. 

Dumandan etkilenen 2 itfaiye eri ve 2 beton mikseri şoförüne bölgede hazır bekletilen ambulanstaakta müdahale edildi.

Marmaris

Marmaris'te yangına müdahaleler hem havada hem de karadan devam ederken, alevler Marmaris-Datça karayoluna yaklaştı. 

Fethiye

Fethiyenin Ölüdeniz'de çıkan ve yerleşim yerleri ile tarihi Kayaköy'ü tehdit eden alevler, karadan müdahale ile 5,5 saatte kontrol altına alınıp, söndürüldü.

Ölüdeniz'in Ovacık mevkisi ve tarihi Kayaköy mahalleleri arasındaki ormanlık alanda, saat 00.30 sıralarında 3 noktada birden yangın çıktı. 

Alevlerin kara yoluna yakın olması nedeniyle Fethiye'nin dünyaca bölgesi Ölüdeniz ve tarihi Kayaköy'e ulaşımı sağlayan yollar, tedbir amacıyla trafiğe kapatıldı.

Kayaköy’ü tehdit etti

Yangın, otel ve pansiyonların bulunduğu Ovacık Mahallesi'ne 200 metre kadar yaklaştı. Alevlere yakın otel, pansiyon ve villalarda kalanlar, bölgeyi terk etti. Geçmişi Antik Likya dönemine dayanan 4 bin yıllık Kayaköy de yangın tehdidi altında kaldı.

Hatay

Hatay'ın Antakya ilçesine bağlı Bağrıyanık Mahallesi'nin ormanlık alanında, saat 13.00 sıralarında, henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı. Alevlere Orman İşletme Müdürlüğü ve itfaiye ekipleri müdahaleye başladı.

Bölgedeki bazı evler de tahliye edildi. 

Adana

Adana’da 4 gün önce Aladağ ilçesi Boztahta ve Pos mahalleleri, Kozan ilçesindeki 7 köy ve ardından Gökgöz Mahallesi, İmamoğlu ilçesi Otluk ve Cırıtlar mahalleleri ve Yüreğir ilçesi Belören Mahallesi’ndeki 20rı nokta çıkan yangınlar, kontrol altına alındı.