• 09 Temmuz 2024 08:37
  • 0
  • 1 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

“Yunan adaları ucuz” karşılaştırmasında elmalar ile armutlar karıştırılıyor”

Bu haberi dinleyin
09 Temmuz 2024 “Yunan adaları ucuz” karşılaştırmasında elmalar ile armutlar karıştırılıyor”

Yunan adalarında fiyatların Türkiye’den ucuz olduğuna ilişkin değerlendirmeler daha önce de yapıldığını Ege bölgesindeki işletme sahip ve yöneticileri karşılaştırılan yerlerin farklı destinasyonlar olduğunu söylüyor.

Ege bölgesindeki otelci ve restoranlarYunanistan’ın 10 adaya kapıda vize uygulaması ile Türkiye’den bayramda 10 binlerle ifade edilen kişinin Yunan adalarına gitmesiyle konunun yeniden gündeme geldiği belirtiliyor.

Çeşme Otelciler Birliği (ÇEŞTOB) Başkanı Yakup Demir, İsteyen adalara gider isteyen buraya gelir. Ancak burada hizmet açısından bazı farklar olduğu unutulmasın. 15 günde bir iş için Sakız'a giderim. Evlerin de otellerin de çoğu eski, ufak tadilatlar yapılmış. 4-5 yıldızlı yer yok. Otellerin, restoranların çoğu salaş, aile işletmesi, ekstra çalışan yok. Türkcinısını yapsa ve servis en ufak şekilde aksasa, temizlikte vs. sorun olsa bin tane laf eden turistimiz orada mutlu. Oysa kalite farkımız bariz. Ama bir şeyi çok doğru yapıyorlar: Plajlar ücretsiz!" diyor.

Akbaldan Yönetim Kurulu Başkanı, Murat Akbal "İktisatta 'ikame' denilen bir şey var. Bir şeyin yerinenı değerde başka şey koyma. İş sebebi ile Rodos, Simi, Midilli'ye çok sık giderim. Dolayısıyla şunu söyleyebilirim ki Yunan Adaları kendi içinde güzel ve kıymetli olsa da birçok açıdan Türkiye sahilleri ile kıyaslanacak mertebede değil çünkü ikamemiz Yunan Adaları değil. Elmalarla armutlar toplanmaz!” diyor ve ekliyor: Marmaris'te 5 yıldızlı bir otel ile karşıdaki 5 yıldızlı otelin fiyatlan bilenı değil. Bizde 3 gece oda, kahvaltı 45 bin, Rodos'ta 3 gece oda, kahvaltı 1850 Euro (64.750 TL) Ki maliyetleri de düşünün! Kira, çalışanlar, sigorta, vergi... Yani adaları bir şekilde moda olduğu için gidiyor giden. Yoksa kalite ve hizmet açısından fark büyük.”