• 27 Temmuz 2020 02:28
  • 0
  • 2 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

Türkiye’nin İspanya’dan alacağı ders

Bu yazıyı dinleyin
Fehmi Köfteoğlu 27 Temmuz 2020 Türkiye’nin İspanya’dan alacağı ders

 

Aman dikkat ! Biraz gevşeyince başa dönülüyor. İspanya’dan ders alınmalı.

İngiltere seyahatleri serbest bıraktı, Rusya 1 Ağustos başlıyor, Polonya açılıyor, Romanya Türkiye’yi riskli ülkeler listesinden çıkarıyor.

Bunlar sevindirici gelişmeler.

Benzer sevinci kısa bir süre önce İspanya yaşadı.

Ancak aradan uzun süre geçmeden, sevinci kursakta bırakacak gelişmeler yaşanıyor.

Benzer durum Yunanistan’da da yaşanıyor.

Önce İspanya’nın birinci pazarı İngiltere, bu ülkeden dönenlerde görülen koronavirüs vakaları üzerine İspanya’yı ‘Güvenli ülkeler‘ listesinden çıkardı ve bu ülkeden dönenleri 14 gün karantinaya alma kararı aldı. 

Peşinden Norveç, Belçika, İskoçya benzer karalar aldı. Almanya’ da karantina uygulamasına geçeceğini açıkladı. Fransa da benzer durumda.

Bunun üzerine TUI İspanya uçuşlarını durdurdu.

İspanya turizmdeki kısıtlamaları hafifletme kapsamında açtığı eğlence yerlerini kapatma kararı aldı.

Yunanistan da sınırlarını açtığı ülkelerden gelenler arasında koronavirüse yakalananların çıkması üzerine sınırlarda yeniden kısıtlamalara gidiyor.

Ortaya çıkan tablo şudur:

Turist gönderen ve turist alan ülkeler koronavirüs salgınına yönelik aldıkları önlemlerde en ufak gevşemeye gittiklerinde yapılanlar boşa gidiyor, başa dönülüyor.

Daha kötüsü gevşeme nedeniyle meydana gelen olaylar üzerine yeniden önlemler alınsa bile güven yıkıldığı için başa dönmekten daha kötü bir algı oluşuyor.

Alınan önlemler ve uygulamaların güven vericiliği konusunda Türkiye şu anda iyi durumda.

Başta kamu yönetimi olmak üzere sektörün her kesiminden; patron, yönetici, çalışan herkesin bu başarının kurallara uyum ile elde edildiği gerçeğini unutmamalı.

Burada bir noktaya dikkat çekmek istiyoruz:

Bazı patron ve yöneticilerin kapasite kullanımı ile ilgili kurallara uymama konusunda küçük hesaplarla tamahkarlıklar yapıyor.

Aman ha

Dönem üç kuruşun hesabının yapılacağı dönem değil.

Üç beş oda fazla satmaktan daha önemlisi önlemler kapsamında belirlenen kuralara uyularak bu dönemi en az kaza ile atlatma dönemidir.

İspanya ve Yunanistan’da yaşananlar kurallara uyulmaması, önlemlerin gevşetilmesiyle ortaya çıkan tablo ortada.

Rakip ülkelerden İspanya ve Yunanistan’ın yasaklı ülke listesinden çıkarılması, hava trafiğinin başlaması, sınırların açılması Türkiye’ye göre daha erken başlamıştı.

Ama kuraların uyulmayıp, önlemlerin gevşetilmesiyle meydana gelen olaylar ve yaşananlar o ülkeleri açıldıklarına pişman etti.

Onun için aman dikkat….