• 15 Temmuz 2022 11:33
  • 0
  • 1 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

15 Temmuz-Turizm-FETÖ

Bu haberi dinleyin
15 Temmuz 2022 15 Temmuz-Turizm-FETÖ

Bundan 6 yıl önce 15 Temmuz 2016’da ülke ve bölge açısından önemli bir olay yaşandı.

Arkasında terör örgütü olduğu yargı kararıyla tescillenen, başında Fethullah Gülen’in olduğu kısa adı FETÖ olan Fethullahçı Terör Örgütü, Türkiye’ye karşı başarısız bir darbe girişiminde bulundu.

Darbe girişimi 2015 yılında 24 Kasım’da Türkiye’nin Rus uçağını düşürmesinden sekiz sonra  oldu.

Rus uçağı düşürüldüğünde Türkiye’de birkaç yıldan beri ile büyüyordu. Uçağın düşürülmesi nedeniyle iki ülke ilişkileri bozuldu, Türkiye’de tarihinin en ağır darbesini yiyip dibe vurdu.

Amerikancı FETÖ’nün darbe girişimi engellenmeseydi. Türkiye’nin her alanda olduğu gibide de bugünkünden farklı başka bir yer olurdu.

Kimi yerde gizli, kimi yerde açık olarak örgütlenip faaliyet gösteren FETÖ,e Rixos otellerinin sahibi Fettah Tamince üzerinden girmişti. Tamince FETÖ’nün vakıflarında yöneticilik yaptı, FETÖ adına üniversite kurdu. 

Fettah Tamince’nin FETÖ ilişkisi yargıya da taşınmış bir gerçektir. Ama Tamince’ninde Accor’un ortak olacağı Rixos’u uluslararası bir marka haline getirdiği de bir gerçektir. 

Rixos örneğinde olduğu gibi Tamince’ninciliğine vede yaptıklarına diyecek yok, şapka çıkarılır, ama nedamet getirip pişman olunduğu söylense de FETÖ’cülük kabul edilemez.

Başarısız darbe girişim ile ilgili hâla bilinmeyenler var. Tamince-FETÖ-AKP ilişkisine bu açıdan bakılabilir.

Fehmi Köfteoğlu’nun konuyla ilgili yazısı için tıklayın https://www.turizmgazetesi.com/yazi/15-temmuz-turizm-feto/3753