• 02 Haziran 2020 12:58
  • 0
  • 1 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

Alman tatilciler korona sonrası için ne düşünüyor,...

Bu haberi dinleyin
02 Haziran 2020 Alman tatilciler korona sonrası için ne düşünüyor,...

 

Korona virüs salgını nedeniyle seyahatlere getirilen kısıtlamalar dünya genelinde yavaş yavaş gevşetilmeye başlarken, Türkiye’nin önemli turizm pazarlarından da tüketicilerin yeni dönem eğilimlerine ilişkin haberler gelmeye devam ediyor.  

Türkiye’nin turizmdeki en önemli pazarlarından’da yapılan bir anket, Alman vatandaşlarının virüsü salgını sonrasındaki tatil eğilimlerine ilişkin önemli ipuçlarını ortaya koydu.  

Alman ikinci devlet televizyonu kanalı ZDF’nin yaptırdığı ZDF-Politbarometer adlı araştırmaya göre,ın yüzde 37’si 2020 yılı içinde tatile çıkmayı düşünmüyor.  

Yüzde 68 yurt dışına çıkmayacak  

ZDF’nin Mayıs ayında genelinde yaklaşık 1.250 kişi ile gerçekleştirdiği ankete yanıt veren Alman vatandaşlarının yüzde 37’si 2020 yılı içinde tatil seyahati yapmayı planlamadıklarını ifade ederken, yüzde 31’lik bölümü ise içinde tatile çıkmayı düşündüklerini beyan ettiler. Yüzde 13’lük bir kesim ise Avrupa içerisinde bir ülkede yaz tatili yapabileceğini belirtirken, anket kapsamında görüşlerine başvurulanların yüzde 18’i tatil seyahati konusunda henüz kararsız olduklarını dile getirdiler.  

Ekonomik kaygı sağlık kaygısının önünde  

ZDF-Politbarometer anketinde virüsü salgınına bağlı olarak Alman vatandaşlarına ekonomik kaygı ve beklentilerine ilişkin sorular da yöneltildi. Buna göre ankete katılanlarına yüzde 61’i salgın sürecinde ekonomik etkileri kendileri açısından en önemli sorun olarak gösterdiler. Sağlık sorunlarını birincil sorun olarak gösterenlerin oranının ise yüzde 33 olduğu dikkat çekti. Salgın sürecinde ekonomisinin çok daha kötüye gideceğini düşünenlerin yüzde 71 olduğu ZDF-Politikbarometer anketinde ülke ekonomisinin daha kötüye gitmeyeceğine inananların oranının ise yaklaşık yüzde 28 olduğu görüldü.