• 04 Ağustos 2020 22:23
  • 0
  • 2 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

Almanya, seyahat uyarısını kaldırdı, AKTOB: “Önlemlere uymanın sonucunu alıyoruz” TUI ve DRV: Sevindirici

Bu haberi dinleyin
04 Ağustos 2020 Almanya, seyahat uyarısını kaldırdı, AKTOB: “Önlemlere uymanın sonucunu alıyoruz” TUI ve DRV: Sevindirici

Almanya Türkiye'ye yönelik seyahat uyarısını kısmen kaldırdı.man Dışişlerilığı, uyarının 4 Ağustos'tan itibaren İzmir, Aydın, Muğla ve Antalya'yı kapsamayacağını duyurdu.

Almanya Dışişlerilığı'nın internet sayfasında yeran açıklamada, Türk hükümeti tarafından hazırlanan ve hijyen tasarısına sıkı şekilde bağlı kalınması şartıyla seyahat uyarısının kaldırıldığı belirtilerek tasarının tatilcilerinmanya’ya dönmeden 48 saat içinde zorunlu PCR testi yapmaları da içerdiği anımsatıldı.

Hükümet yardımcısı sözcüsü Ulrike Demmer "Eğer pandemik durum kötüleşirse, belirtilen dört il için seyahat uyarısı da yeniden başlatılabilir" dedi.

Önlemlere sıkı uyuma devam, rehavet yok 

Almanya’nın Türkiye’nin dört iline seyahat yasağını kaldırmasını değerlendiren Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği Başkanı Dr. Erkan Yağcı, “Kamu ve sektör işbirliği ileınan önlemler ve kurallara uymanın sonuçlarınııyoruz” dedi.

AKTOB Başkanı,manya’nın bu kararının önemli ve  sevindirici olduğunu, bunun kendisi kadar başarıyı sağlayan nedenlerin de iyi bilinmesi gerektiğini belirterek

“Ukrayna, ve Hollanda ile başlayan bu yöndeki gelişmeleremanya da eklendi. Bu hafta içinde‘nın da başlaması bekleniyor.

Bunları kazanmamız, getirilen düzenlemeler veınan önlemlere uyulması ile oldu. Dolayısıyla kural ve düzenlemeleri tavizsiz biçimde uygulanmaya devam edilmeli

Kuralların gevşetilmesi halinde neler olduğunu, ve diğer ülkelerde gördük. Bu noktada gevşemenin ülkelerie açılmaya pişman olacak hale getirdi.” https://www.turizmgazetesi.com/yazi/turkiye-nin-ispanya-dan-alacagi-ders/3458

TUI CEO Fritz Joussen: Kurallara uyulacağına güveniyoruz

Almanya’nın Türkiye’ye seyahat uyarısını kaldırmasını değerlendiren TUI CEO’su Fritz Joussen şunları söyledi:

“Türkiye, uzun yıllardırmanlar için en popüler tatil yerlerinden biri oldu. 

Biz tüm güvenlik ve hijyen konseptlerinin, sahildeki geniş tatil merkezlerinde iyi uygulanabileceğine inanıyoruz. 

TUI olarak otel ve kulüp çalışanlarımızı eğittik; geri dönen tatilciler için mümkün olan en iyi korumayı sağlamak üzeremanya ve Türkiye'deki yetkililerle yakın bir şekilde çalışmaya devam edeceğiz.

Daha fazla güvenliğe yol açan tüm önlemleri destekliyoruz. Hepimizin hâla dikkatli ve duyarlı davranmamız gerekiyor.”

DRV: İyi haber

DRV Başkanı Norbert Fiebig kararı memnuniyetle karşıladı. Fiebig, "Bu,manlar için en popüler tatil yerlerinden birinin en azından kısmenman tatilcilere açık olduğu anlamına geliyor. Bu yalnız tatilciler için değil, seyahat endüstrisi için de iyi bir haberdir” dedi.