• 16 Haziran 2020 10:04
  • 0
  • 3 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

Anex’in sahibi Neşet Koçkar’ın KKTC’ye özel izinle girişi tartışılıyor

Bu haberi dinleyin
16 Haziran 2020 Anex’in sahibi Neşet Koçkar’ın KKTC’ye özel izinle girişi tartışılıyor

 

Anex Turizm Grubu’nun sahibi Neşet Koçkar’ın özel uçakla’ye gidişi bir dizi iddia ile birlikte meclise getirildi.

KKTC Meclis Genel Kurulu ülkeye özel izinle giren Anex’in sahibi NeşetKoçkar ve beraberindeki 9 kişilik heyeti Konuştu.

Bakanlar Kurulu izni yok

Koçkar’ın Lapta’daki Marina Projesi için özel izinle geldiği,virüs salgını nedeniyle özel izinle girişlerinlar Kurulu kararıyla yapılabildiği bu konudalar kurulu kararı olmadığı için olayın kuşkuya neden olduğu belirtiliyor.

Muhalefet kuşkulu buluyor

Basında çıkan haberler üzerine konuyu meclisine getiren Turizm ve Çevreı Ünal Üstel, kimsenin art niyeti olmadığını, dünya turizm piyasasında yeri olan bir kişi ile teknik ekibinin Lapta bölgesinde marina yatırımı için inceleme yapma amacıyla ülkeye geldiğini söylerken koalisyon hükümetinin ortağı parti ve muhalefet bu konuda bilinmezlikler olduğunu söylüyor.

Resmi Gazete’de yok

CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, özel izinle giriş için gerekli olanlar Kurulu kararının Resmi Gazete'de yer almadığını,lar Kurulu kararı olmadan özel izin verildiğinin ortaya çıktığını, yani izinsiz bir özel giriş yapıldığını söyledi.

Sorular yanıt bekliyor

Söz konusu özel izinli ziyaretin teminat uzatma maksatlı bir ziyaret olmadığının da ortaya çıktığını savunan Erhürman, 9 kişinin gelip 7 kişinin' geri gittiğini, iki kişinin ne olduğunu öğrenemediklerini belirterek, sorularının yanıtsız kaldığına dikkat çekti. 

Başbakan Tatar: Şüpeler var

Tartışmalar üzerine kürsüye gelen Başbakan Ersin Tatar, özel uçakla'ye gelen kişilerin karantina şartlarını suiistimal edip etmediği konusunda polisten araştırma talep ettiğini açıkladı. Tatar, Biz bu kararı iyi niyetle verdik. İş büyüdü. Şüpheler var. Benim de konuyu bilmeye hakkım var. Polis Genel Müdürü ile konuştum, konu istismara neden olduysa araştırılacak." dedi.

Özersay: Lapta ile ilgili dendi ama..

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleriı Kudret Özersay da eleştirileri yanıtladığı konuşmasında, Özel izin konusunda yazılı birlar Kurulu kararı alınmadığını ve Resmi Gazetede yayınlanmadığını söyledi.

Kudret Özersay, "Soru işaretleri benim açımdan ortadan kalkmadı.lar Kurulu'nda bize Lapta ile ilgili olduğu söylendi. Teminatı yenilemek üzere gelindiği söylenmedi. Müteahhitler Birliği ile bağlantısı olduğunu bugün öğrendim. Bu soruların ortadan kalkması için Lapta Belediye Başkanının açıklamasını bekliyorum" dedi. 

Muhalefetin bu konuyu sorgularken haksız olmadığını ve hükümetin cevap vermesi gerektiğini kaydeden Özersay, farklı bir nedenle bu kişilerin ülkeye gelip gelmediğinin araştırılması gerektiğini söyledi.

Özersay, konuşmasında ayrıcalar Kurulu'nun marina projesiyle ilgili hükümet ve devleti bağlayacak bir kararı bulunmadığını ifade etti. 

“Pis kokular var”

Konuyla ilgili söz alan YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı "Son birkaç haftadır Lefkoşa üzerinden pis bir koku var" dedi.

Arıklı, hafta sonu "esrarengiz" bir uçaktan inen 10 kişinin VIP yanındaki itfaiye kapısından ülkeye alındığını belirterek gelenlerin gelme nedenlerinin Lapta'daki marina ihalesine teklif veren ve ikinci gelen firmanın yetkilileri olduğunu ancak Lapta Belediye Başkanının konudan bilgisi olmadığını söyledi. 

Bu kişilerin neden 1 Temmuz'da değil de özel uçakla geldiğini soran Arıklı, "İhaleyi açan kim? Size ne oluyor?" “Hükümet üyeleri topu birbirine atıyor” dedi.

Anex projesi

Neşet Kaçkar’ın beraberindeki heyetle’ye Lapta’daki Marina Projesi için geldiği açıklanmıştı.

KKTC’ye özel uçukla gelen ve farklı kapılardan çıkan Neşet Koçkar Lapta’da 5 yıldızlı otel ve 400 yatlık marina ihale ilgili teminat mektubunun süresini uzatmak için geldiği bildirilmişti.

Anex Turizm Grubu, ihaleye giren firmalardan ikinci çıkmıştı. İhaleyi alan şirketin şartları yerine getirmemesi durumunda 26 Haziran’dan itibaren ihalenin otomatikman Anex Turizm Grubu’na kalacağı belirtildi.