• 05 Temmuz 2020 22:08
  • 0
  • 4 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

Bakan Ersoy: “Aldığımız önlemleri kopya ediyorlar”

Bu haberi dinleyin
05 Temmuz 2020 Bakan Ersoy: “Aldığımız önlemleri kopya ediyorlar”

Alanya’da 'Sağlıklı Turizm ve Güvenli Kent' yoplantısında konuşan Dışişleriı Mevlüt Çavuşoğlu ile Kültür ve Turizmı Mehmet Nuri,virüse karşı alınan tedbirlerle Türkiye'nin birçok ülkeye oranla daha güvenli olduğunu söyledi. 

“Bizden kopyalamaya çalışıyorlar”

Bakan, Avrupa'daki ilk ve en detaylısyon sisteminin Türkiye'de olduğunu belirterek, ''Birçok Avrupa ülkesi bizden görüp kopyalamaya çalışıyor. Türkiye'nin turizm şehirlerinde vakalar, diğer ülkelerle kıyaslandığında en az vakanın olduğu yerler" dedi.

'Avrupa’da ilk ve en ayrıntılısyon sistemi”

Sertifikasyon sisteminin önemine değinen, ''Avrupa'nın en büyüksyon firmaları şu anda Türkiye genelindeki otelleri, restoranları, havalimanlarını, turizm taşıma araçlarını etmeye başladılar. 156 tane önemli kriteri var, bir sürü alt kriteri var. Avrupa'daki ilk ve en detaylısyon sistemi. Birçok Avrupa ülkesi bizden görüp kopyalamaya çalışıyor şu anda. Turizm yatırımcılarının gönüllü şekilde bu sisteme katılıyor olmaları mutluluk verici. Çok kısa bir sürede binli rakamlara ulaştık, 2- 3 bin rakamlarına da kısa sürede erişeceğimizi düşünüyorum" dedi.

'Sertifikasyona pandemi sonrası da devam”

Pandemi krizinden önce nitelikli turizmi hedef aldıklarını söyleyen, ''Nitelikli turist, hizmet standartları yüksek ülkelere gidiyor. Biz hem standartlarımızı yükseltmek zorundayız hem de başta hijyen olmak üzere servis şartlarımızın sürdürülebilir ve düzenli bir şekilde denetimini sağlamak zorundayız. Pandemi sonrasında dasyon sistemine devam etmek istiyoruz. 2023'teki hedeflerimize erişecek şekilde, daha gelir grubu yüksek, konaklama dışı harcaması yüksek nitelikli turisti hedefleyen bir programı hayata geçirmek istiyoruz" diye konuştu.

“İstenen her önlemi fazlasıyla karşılıyoruz”

Uluslararası hava trafiğinin açılması için yapılması gereken her şeyi defalarca yaptıklarını belirten, ''Önümüze çıkarılan soruları yılmadan cevaplıyoruz istenen her önlemi fazlasıyla karşılıyoruz. Türkiye'nin hazır olduğunu başta Avrupa olmak üzere bütün dünyaya gösteriyoruz. Aşamalı bir şekilde de iyi haberler gelmeye başladı" dedi.

Dışişleriı Çavuşoğlu, burada yaptığı konuşmada, Antalya ve'nın turizmde güvenli bölge olduğunu belirterek, alınan önlemlerle rakamların da güvenli olduğunu gösterdiğini söyledi. 

Kültür ve Turizmı ile birlikte yaptıkları ziyareti hakkında da bilgi veren Çavuşoğlu, tüm dünyayla turizm ilişkilerini nasıl geliştirebileceklerini de enine boyuna konuştuklarını söyledi. Çavuşoğlu, şunları söyledi: 

Hazırlıkları dünyaya anlatmada da birlikte çalışıyoruz.ımızın yazdığı mektupları da ulaştırdık. Bir taraftanımız telefonla kendi muhataplarını bir taraftan ben kendi muhataplarımı arıyorum. Şimdi de ziyaretlere başladık'ya gittik. Son derece verimli, samimi, bilgilere ve datalara dayalı objektif kriterler çerçevesinde görüşmeler gerçekleştirdik. Son derece faydalı görüşmeler olduğunu sizlere söyleyebilirim ve neticesini de alacağımıza inanıyoruz. Avrupa Birliği'nin aldığı kararların siyasi olduğunu biz kendilerine her zaman açıkça kamuoyunda söylüyorduk. Ama şimdi'da çıkan yazılara ve televizyondaki yorumlara baktığımız zaman onların kendisi de bizzat söylüyor. Avrupa Birliği'nin listesine baktığımız zaman ülkelerin ismini saymak istemiyorum, o ülkeler de bizim kardeş, dost ülkelerimiz, kimse de hedefimiz değil kimseyle de rekabet içinde değiliz. Ama burada insan sağlığı çok önemli. Güvenlik çok önemli. Biz bu kriterler temelinde çalışıyoruz."
 

'Yurttaşlarını riske atarlarsa..”

Bakan Çavuşoğlu, bu kriterler ortaya koyulduğu zaman Türkiye'ye haksızlık edildiğini, bazı ülkelerin siyasi ilişkileri iyi olduğu için o ülkelerde rakamlar iyi olmadığı halde jest yapıldığını söyledi. Çavuşoğlu, şöyle konuştu:

''Bu jest yanlış bir jesttir. Yani kendi vatandaşının sağlığını riske ederek başka ülkelere şartları iyi olmadığı halde jest yaparsanız ve şartları iyi olan Türkiye'yi de görmezden gelirseniz o zaman sizin kendi vatandaşınız da kendi basınınız da doğal olarak isyan eder. Avrupa'da bazı ülkeleri söylüyoruz.'yı bundan ayrı tutmak istiyorum. tabi ki Avrupa Birliği'nin içinde, dönem başkanlığını da üstlendi. Ama en son yaptığımız çalışmalar, görüşmeler sayınımızın muhatabı Altmaier ile yaptığı görüşmeler, yine sağlıkı yardımcımızın orada yaptığı sunumlar Sağlıklığı'ndaki çalışmalar Robert Koch Enstitüsü'nden de yine uzmanlar gelmişti. Benim de Dışişleriı Heiko ile sonra da İçişleriıyla yaptığımız görüşmelerin neticesini inşallah alacağız. Bu dönemi en az hasarla geçiştirmeye çalışacağız.'da yaşayan dostlarımıza, komşularımıza da çok teşekkür ediyorum. Her zaman'yı, Antalya'yı ülkelerinde en güzel şekilde tanıtıyorlar."