• 19 Eylül 2023 08:30
  • 0
  • 1 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

Historia Dergisi'nin '100. Yılında Atatürk Cumhuriyeti kapağı Paris ve Kaleiçi sokaklarında

Bu haberi dinleyin
19 Eylül 2023 Historia Dergisi'nin '100. Yılında Atatürk Cumhuriyeti kapağı Paris ve Kaleiçi sokaklarında

Fransa'da yayınlanan Historia Dergisi'nin eylülı sayısı, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 100'ncü yıl dönümünde kapağında Atatürk’ün olduğu özel sayısı Fransa’da sokaklarda bilbordlarda.

'100 yıl önce Atatürk modern ve laik Türkiye Cumhuriyeti'ni kurdu' yazılı dergi kapağının Paris’te sokaklarda asılı olduğunu görenAntalya Turistik Otelciler ve Pansiyoncular Derneği (ANTOPD) Başkanı Alp Özel, posterden baskı yaptırıp Kaleiçi'ndeki tüm otel ve tesislere dağıttı.

ANTOPD Başkanı Alp Özel, 'Eski Paris' olarak da adlandırılan bölgede, derginin Atatürk'e ait kapağına ait posteri, bazı işletmelerin astığını gördü. Almanca ve Rusça hazırlayalım hem üyelerimiz hem diğer esnaf, dış ve iç mekanlarında kullansın. Dünyanın birçok ülkesinden gelen misafirlerimizle de 100'üncü yıl coşkumuzu paylaşalım istedik" diye konuştu. 

1988 yılındaki bir sayısında Atatürk'ü yine kapak yapan Fransız derginin kapağına taşıdığı, Atatürk'ü ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun anlatıldığı yazıda 'Başkan'ın Türkiye'si Cumhuriyet'in 100'üncü yılını kutlarken, Historia 'Türklerin babası', Atatürk olarak bilinen ulusun koruyucusu Mustafa Kemal'i tekrardan hatırlıyor. Büyük bir devrimci olarak hem Türkleşmiş hem Batılılaşmış ülkesini modernliğe taşıdı. 1920'deki küçümseyici Sevr Antlaşmasının ardından Türk milleti nasıl inşa edildi? Mustafa Kemal Atatürk'ün ilkeleri ne açıdan belirleyicidir? Bu kimliğin arkasındaki kişi aslında kimdi?' gibi değerlendirmelere yer veriliyor.