• 24 Haziran 2020 09:04
  • 0
  • 1 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

İflas eden Atlas Global çalışanları haklarını istiyor

Bu haberi dinleyin
24 Haziran 2020 İflas eden Atlas Global çalışanları haklarını istiyor

Kültür ve Turizmı Mehmet’un  ikiz kardeşi Murat’un sahibi olduğu Atlas Global Havayolları’nın iflasından sonra zor durumda kalan  ve o günden beri oyalanan 2000’e yakın çalışan haklarının ödenmesi için eylem yaptı.

Çalışanlar oluşturdukları “Atlas Zedeler Adalet Platformu (AZAD) adıyla İstanbul Bakırköy'deki Atlas Global'in eski merkez binası önünde bir araya geldi.

“Murat'a haber verin! Alacaklarımızın peşini hiçbir zaman bırakmayacağız", " Murat, sözünü tutup paramızı ver" pankartları açan çalışanlar platformu adına konuşan Seçkin Koçak, işverenin, iflasını açıklamadan önce sürekli toplantılar yaparak çalışanlara gerçekleri farklı yansıttığını belirterek ücretlerinin ödeneceği vaadiyle bedavaya çalıştırıldıklarını, ancak söz verilen 3,5 aylık birikmiş ücretlerini alamadıkları gibi kıdem tazminatları dâhil tüm özlük haklarından mahrum bırakıldıklarını söyledi.

Koçak, "Bugüne kadar iflas eden diğer havayolları şirketlerinde olduğu gibi sürecin unutularak rafa kaldırılmasına müsaade etmeyeceğiz. Birliğimiz gücümüzdür diye çıktığımız bu yolda AZAP olarak hukuki kararlılık ve inanç ile mücadelemizi sonuna kadar sürdürmekte kararlıyız. 2 bin civarı çalışma arkadaşımız ile bu sürecin yakın takipçisi olacağız. İflas davasına müdahil olacağımızı ve şüphelerimizi davaya taşıyacağımızın bilinmesini isteriz" dedi. 

‘’Murat şahsi çeklerini ödüyor bizim paramızı vermiyor’’

14 Şubat’ta iflas başvurusu yapan AtlasGlobal’in eski çalışanlarından biri Murat’un kişisel çeklerini ödediğini ancak mağdur işçilerin parasını ödemediğini söyledi.