• 27 Temmuz 2020 17:50
  • 0
  • 2 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

“İspanya olayı, AB’nin ‘Güvenli ülke’ listesinin siyasi olduğunu gösterdi”

Bu haberi dinleyin
27 Temmuz 2020 “İspanya olayı, AB’nin ‘Güvenli ülke’ listesinin siyasi olduğunu gösterdi”

Dışişleriı Mavlüt Çavuşoğlu, AB’nin seyahat kısıtlaması kararının objektif kriterlerden uzak siyasi olduğunu söyledi.

Ankara’ya gelen Dışişleriı Arancha Gonzalez Laya ile görüştükten sonra düzenlediği basın toplantısında açıklamalarda bulunan Çavuşoğlu, AB’nin turizm ile ilgili aldığı kararları değerlendirirken, “İspanya olayı, AB’nin ‘Güvenli ülke’ listesinin siyasi olduğunu gösterdi” dedi.

Laya: Kararlar siyasi değil

İspanyol Laya ise AB'ninvirüs salgını nedeniyle bazı ülkelere uyguladığı seyahat kısıtlamasının 'siyasi' bir karar olmadığını belirterek, "AB kararlarının tamamı epidemiyolojik kriterlere dayanmalıdır. da nitekim yapılan istişarelere bu şekilde cevap verdi. 3. ülkelerin listesini güncellerken bu görüşü savundu" dedi. 

Çavuşoğlu: 'AB kararı objektif kriterlerden uzak'

Bunun üzerine Çavuşoğlu, yaptığı değerlendirmede şunları söyledi:

"Biz, Türkiye olarak turizm konusunda,'yı rakip olarak görmüyoruz. 

Avrupa ülkeleri neden Türkiye’ye seyahatin önünü açmıyor?

Kovid-19 nedeniyle martta sınırlarını kapatan AB'nin seyahat kısıtlamalarına ilişkin listesi maalesef objektif kriterlerden uzak,

Türkiye'nin elindeki verileri güncel şekilde Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ve AB ile isteyen ülkelerle paylaşıyor.

"Burada özellikle şeffaflık çok önemli. Burada bu kriterler çerçevesinde karar alınsaydı biz saygı duyardık. Bu güvenli listede olan AB dışındaki bazı ülkelere bakacak olursak bu listenin siyasi saiklerle belirlendiğini açıkça görebiliriz. 

Bu ülkelerden bir tanesiyle ilgili gelişmelere bu sabah baktığımız zaman, listede olan o ülkenin coğrafi olarak hemen hemen yarısından fazlasında sokağa çıkma yasağı var ve bu sokağa çıkma yasağını artan vaka sayısından dolayı 2 hafta daha uzattı. 

Böyle bir ülke ve ülkeler bu listede varken Türkiye'nin olmaması siyasi ya da o ülkelerin bu verilere rağmen alınması, bazı ülkelerin isteği, talebi üzerine oldu. Orada tabii konsensüsle karar alınır ama orada tabii özellikle kendini güçlü gören bazı ülkeler ısrar etti. 

Bunu biliyoruz. Bizim itirazımız bu. Yoksa objektif kriterler çerçevesinde alındığında biz buna saygı duyarız ve'nın da her zaman objektif kriterleri savunması ve AB içinde böyle ülkelerin olduğunu görmek bizleri mutlu ediyor."