• 23 Eylül 2022 09:20
  • 0
  • 1 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

KKTC’nin kuracağı havayolunun adı bile belli oldu

Bu haberi dinleyin
23 Eylül 2022 KKTC’nin kuracağı havayolunun adı bile belli oldu

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) ile ilgili gelişmeler hızlandı. Bir yandan Cumhurbaşkanı Tayyip BM’deki konuşması ve sonrası gazetecilerle yaptığı görüşmede konuyu gündeme getirirken bir yandan henüz doğrulanmasa da’dan’ye doğrudan uçak seferleri başlayacağına ilişkin haberler çıkıyor. Bu arada uzun süreden beri konuşulan’nin yeni birkurması ile ilgili tartışmalarda sona gelindiği hatta kurulacak havayolunun adının bile belirlendiği ortaya çıktı.

29 Ekim'de deneme uçuşu

KKTC Bayındırlık ve Ulaştırmaı Erhan Arıklı yeni havayolunun adının 'Mavi Girne Havayolları' olacağını ve 29 Ekim'de deneme uçuşlarının gerçekleştirileceğini söyledi.

Bayındırlık ve Ulaştırmaı Erhan Arıklı, " Kendi millişirketimizi kurmak için son hazırlıklara geldik veşirketimizin de uçağının piste inmesini bekliyoruz” dedi.

5 uçakla başlayacak

Bakan Arıklı Rus uçağının Ercan Havalimanı'na inmesi için hukuki bir engel bulunmadığını da belirterek "Rusya'dan ikiile görüşülüyor" dedi.

Arıklı yaptığı açıklamada şunları söyledi:

" Millişirketinin kurulmasında da önemli bir aşamaya gelindi ve neredeyse tamamlandı. Yeni havayolumuzun ismi 'Mavi Girne Havayolları' olacak. 15 Kasım'a yetiştirmeye çalışıyoruz ve aksilik görünmüyor. 5 uçakla başlayacak ve sonrasında daha da büyümesini hedefliyoruz. Ercan Havalimanı Türkiye'nin iç havayolları statüsüne alınabilir ve bunun için siyasi iradenin olması gerekir”