• 20 Mayıs 2022 18:41
  • 0
  • 3 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

“Krizler bitmek bitmiyor. Krizlerle yaşamayı öğrenmemiz gerekiyor”

Bu haberi dinleyin
20 Mayıs 2022 “Krizler bitmek bitmiyor. Krizlerle yaşamayı öğrenmemiz gerekiyor”

 

Tourexpi’nin Bingen’de düzenlediğiMeet Your Agent ''Back to Travel 2022“ toplantısının açılışında konuşan Seyahatleri Kooperasyonu (RTK) Başkanı Thomas Bösl, seyahat sektörünün birçokatlattığına dikkat çekerek, “Krizlerle yaşamayı öğrenmemiz gerekir” dedi

'Korona krizinin tüm alışkanlıkları alt üst ettiğini söyleyen Bösl şöyle konuştu:

“Tam umut bağlamış iken,’nın’daki savaşı başladı. Krizler bitmek bilmiyor. Krizlerle yaşamayı öğrenmemiz gerekiyor. Pandemi sürecinde büyük işler çıkaran paydaşlara teşekkür ediyorum, alkışlıyorum. Bugünlere büyük hasar görmeden gelebilmemizde devletin maddi yardımları büyük ölçüde etkili oldu. Devlet kurumlarına, siyasilere ve birliğine teşekkür ediyorum. Bugün çok güzel bir kentinde buluştuk.’da için giderek önemi artıyor. Almani için büyük katkı sağlıyoruz. “Overtourism”i de masaya yatırmamız gerekiyor. Gözde beldeleri için uyumlu, sürdürebilir çözümler yaratmamız gerekiyor. Sağlıki de pandemiden sonra önem kazanacak. Diyabet ve fazla kiloların tedavisi için arz faydalı olabilir. 

Sürdürebilir ve doğayı koruyan stratejiler geliştirmeliyiz. Örneğin daha doğa dostu kerozin. En büyük problemimiz personel açığı. Pandemide birçok eleman kaybımız oldu.Yeni neslei sevdirerek, yeni kan kazanmamız gerekiyor.  Pandemi sürecinde hepimiz daha fazla dijitalleştik. Dijitalleşmecinin dostu. İnsan odaklı yeni atılımlar ile sektörde daha verimli çalışabilmemizi sağlıyor. Tüm krizler yeni fırsatlar yaratıyor.''

Toplantıda konuşan Schmetterling International, Seyahatler Kooperasyonu Başkanı Ömer Karaca da ''Krizin bitip bitmediğini henüz kestiremiyorum. Ama son yıllardaki krizi iyi bir şekilde atlattık” dedi. 

Koçkar: turizm hareketi artacak

Toplantıda konuşan Anex Tour Yönetim Kurulu Başkanı Neşet Koçkar da, pandeminin ardından hareketinin çok daha fazla artacağını söyledi.

Pandeminin geldiği döneminde insanların adeta dünyanın geldiğini düşündüğünü, herkesin eve kapandığını belirten Koçkar şunları söyledi:

''2023 yılında dünyai 2029 yılı düzeyine geleceğini düşünüyorum. 1982 yılında Newyork'a 2.5 milyon turist gidiyordu. Bugün bu rakam 65 milyona ulaştı. Bunun örneklerini artırabiliriz.

Pandemi için belki ileri tarihlerde iyi ki oldu diyebiliriz.ci için 2 şey önemli. Bizciler için doğa ve yaptığımız iş çok önemlidir. Pandemi bizlere doğanın ne kadar önemli olduğunu, ona değer vermemiz gerektiğini, hayatımızın ne kadar değerli olduğunu gösterdi. Dolayısıyla hareketi eskiye oranla daha fazla olacaktır. Pandemiden edindiğimiz tecrübeyi es geçmemeliyiz. Bundan sonra da benzer krizlerle karşılaşabiliriz. Bir daha böyle krizler olursa bizler hazır olacağız. İşimize devam edeceğiz.'' (Fikri Cinokur) 

“Türkiye bu yıl’da 2019 rakamlarını yakalar”

Bu arada Seyahatleri Birliği (DRV) Başkanı Norbert Fiebig tüm bulutlara rağmende güneşli günlerin yakın olduğunu söyledi.

DRV Başkanı Norbert Fiebig, son iki yılın pandemi nedeniyle zor geçtiğini belirterek ''Devletin ve birliğimizin katkıları sektörünakta kalmasına büyük bir katkı sağladı. Seyahatleri büyük bir özveri örneği sergiledi. Bu yıl 2019 yılının sayılarını yakalayacağımıza inanıyorum'' dedi. 

Yunanistan, ve Türkiye'nin çok iyi gittiğini anlatan Norbert Fiebig, şunları söyledi:

''Almanya'dan bu yıl Türkiye'ye gidecek turist sayısında 2019 yılı rakamlarına yakalanır. Bu arada klasiklere bir uyarım var. Online satış büyük bir ivme kazandı, bilhassa döneminde. Online satışın sunamayacağı hizmetlere odaklanın. Seyahatleri kooperasyonları ve birliklerinin sunduğu hizmetlerden faydalanın.Sürdürebilirliğe büyük önem verin. Ekimden itibaren virüsün basıl yönetileceğini göreceğiz. Tüketicilerde büyük bir seyahat arzusu görüyoruz. Tüm bulutlara rağmen, güneşli günler yakın.' 

(Emin Demir- Fikri Cinokur)