• 26 Şubat 2024 08:04
  • 0
  • 3 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

Mersin Havaalanı her seçim döneminin malzemesi

Bu haberi dinleyin
26 Şubat 2024 Mersin Havaalanı her seçim döneminin malzemesi

Yapımına 13 yıl önce başlanan, o günden beri yapılan her seçimin malzemesi olarak kullanılan, yılan hikayesine dönen Mersin yine gündemde.

8 eskitti

CHP Mersin Milletvekili Gülcan Kış, AKP’nin 2011 'den beri herın Mersinlilere açılış tarihi vaat ettiğini ancak havalimanının hâlâ tamamlanmadığını belirterek "8 eskiten, 3 temel atma töreni gerçekleştirilen Çukurova Havalimanı'nın bitirilememesinin üzerinden geçen süre 13 yıl oldu. 21 yıldır iktidarda olan bir hükümet için bu, tek kelimeyle bir utançtır” dedi.

Her seçimde malzeme 

Gülcan Kış, geçtiğimizlarda, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda "Çukurova Havalimanı ne zaman açılacak" sorusunu gündeme getirmiş, Ulaştırmaı Uraloğlu da "2024 Ocakı içinde açacağız" yanıtı vermişti. Gülcan Kış, "AKP hükümetinin 21 yıldır, en çok övündüğü konular; köprü, otoyol, tüneller, mega projeler ve havalimanları oldu. "Her İl'e havalimanı açıyoruz" diye övünürken, sadece seçim dönemlerinde göz boyayıp, bitirilemeyen projelerin temel atma törenlerini gerçekleştirmek de en büyük gelenekleri olmuştur. İşte buna çok güzel bir örnek vermek istiyorum sizlere. Tam bir yılan hikayesi. 3 kez temel atma töreni yapılan, 8 Ulaştırmaı değiştiren Çukurova Havalimanı Projesi. İhaleye çıkarıldığı 2011 yılından beri Mersin'in gündeminde olan Çukurova Havalimanı, en çok seçim görme rekoru kırarak, AKP'nin seçim yatırımı olarak tarihe geçmiştir" dedi. 

Kaçıncı temel atma, kaçıncı vaad

Basın toplantısında 28 Mayıs 2013 yılında yapılan temel atma töreninden fotoğraflar paylaşan Gülcan Kış, 2014 Yerel Seçimlerinin hemen öncesine denk gelen o temel atma törenine dönemin Ulaştırmaı Binali Yıldırım, Ekonomiı Zafer Çağlayan ve Kültürı Ömer Çelik'in katıldığını hatırlattı. Kış, "Hedefleri de havalimanını 2013'teki Akdeniz oyunlarına yetiştirmekti. Tabi ki yetiştiremediler. Sonra, Mart 2016'da tamamlanacağı açıklanmıştı. Ancak yine vaatten öteye geçemedi. Geliyoruz Mart 2017 yılına. İkinci kez temel atma töreni gerçekleştirildi. Bu açılışta, 2018 Genel Seçimleri öncesi. 26 Mart 2017 yılına ait temel atma töreninde, 29 Ekim 2018'de hizmete gireceği sözü bizzat oraya katılanlar tarafından verildi. 

İkinci temel atma törenine dönemin Avrupa Birliğiı Ömer Çelik, Kalkınmaı Lütfü Elvan ve Ulaştırmaı Ahmet Arslan katıldı. Temel atma töreninde konuşan dönemin Ulaştırmaı Ahmet Arslan, "Çukurova Havalimanı için "Bizim 2019'a kadar bekleme lüksümüz ve sabrımız yok" demiştir. Ancak Havalimanını söz verilen tarihte yine yetiştiremediler" dedi. 

Vali bitti diyor ama…

Gülcan Kış "Mersin Valisi geçtiğimiz günlerde "projemiz bitti açılış için Cumhurbaşkanından tarih bekliyoruz" demiştir. Havalimanında inşaat devam ediyor. Mersin Valisi "bitli açılış için tarih bekliyoruz" diyor Tarsus Kaymakamı ise, daha 2 gün önce, havalimanı inşaat sahasında incelemelerde bulunduk diye internet sitesinde haber yayınlıyor. Yani, Vali bitti diyor, Kaymakam ise inşaat çalışması devam ediyor diyor. Buradan Sayın'a, Mersin Vali'sine, Tarsus Kaymakamı'na soruyorum: Hanginiz doğruyu söylüyor? Hanginiz yalan beyanda bulunuyor? 8 eskiten 3 temel atma töreni gerçekleştirilen Çukurova Havalimanının bitirilememesinin üzerinden geçen süre tam tamına 13 yıl. Dile kolay. 21 yıldır iktidarda olan bir hükümet için bu, tek kelimeyle bir utançtır" dedi.