• 04 Ağustos 2020 23:51
  • 0
  • 2 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

Rusya’dan seferlerin başlamasına günler kala Türkiye’ye gelecekler uyarılıyor

Bu haberi dinleyin
04 Ağustos 2020 Rusya’dan seferlerin başlamasına günler kala Türkiye’ye gelecekler uyarılıyor

Rusya’da ilginç gelişmeler: Seferlerin başlamasına günler kala ‘Bazı zorluklardan’ söz ediliyor

10 Ağustos’ta başlayacak olan direkt Antalya uçuşları öncesinde Endüstrisi Birliği, Türkiye turlarına olan talepte “frene basıldığı” değerlendirmesinde bulundu.

Rusya Endüstrisi Birliği Basın Sözcüsü İrina Turina,virüs önlemleri nedeniyle Türkiye’ye gidiş dönüşte yaşanan bazı zorluklar yüzünden talepte düşme eğilimi görüldüğünü söyledi.

Turina, “Rusyalılar Türkiye’ye giriş şartlarını tam olarak anlamıyor. Yüksek ateşleri çıkarsa gözlemtında tutulacaklarından korkuyorlar.’ya geri dönüşte teste tabi tutulmak da istemiyor istemiyorlar. Bunu zaman kaybı ek para harcaması olarak görüyor. İnsanlar tatili bu sıktıntılarla uğraşarak geçirmek istemiyorlar” dedi.

Türkrus sitesinin aktardığına göre, Turina, Türkiye'ye giriş koşullarını turistler için daha da açıklığa kavuşturmak ve basitleştirmek için gerekli adımlar atılana kadar, turlar için taleplerde beklenen büyük artışın olmayacağını savundu.

Rusya Büyükeçiliği’nin açıklaması

Bu arada’nın Ankara Büyükelçiliği Türkiye ziyareti planlayanlara tavsiyeler içeren açıklama yaptı.

Büyükelçiliği’n açıklamasında, “Yolcular uçuş sırasında, kişisel bilgi, koltuk numarası, Türkiye’de bulunacakları yerin adresi, iletişim bilgileri ve belirtilerle ilgili verileri içerecek anketi eksiksiz olarak doldurmaları gerekiyor.

Yolculara, Kovid-19 ile ilgili bilgi verilecek. 

Uçakta Kovid-19 şüphesi olan yolcunun tespit edilmesi durumunda uçak içinde gereken tüm prosedürler yapılacak. 

Havalimanı terminalinde pasaport kontrolü öncesinde her bir yolcunun vücut sıcaklığı ölçülecek.”

Yüksek vücut sıcaklığına sahip yolcuların belirtileri incelenecek. Kovid-19 belirtileri olan kişilerin karantinayaınacak ve muayene için hastaneye gönderilecek.

Büyükelçilik, “Yolculara Kovid-19 teşhisinin konması durumunda, bu kişiler ve uçakta yakınında oturanlar dahil onlarla temasta bulunanlara ilişkin tüm bilgiler Sağlıklığı’na iletilecek” dedi.

Kovid-19 hastası olduğu kesinleşen kişiyle temasta olan herkesin 14 günlük karantinayaınacağı kaydedildi.

Koronavirüsün tespit edilmemesi durumunda tüm yolcuların Türkiye’de uygulanan kurallara uyma şartıyla havalimanından çıkabileceği belirtilen açıklamada, “Türkiye havalimanlarındavirüs testi zorunlu olmayacak,virüs testi yapıldığına dair belge istenmeyecek. Antalya, Dalaman, İzmir ve İstanbul havalimanlarında teşhis merkezleri kuruldu, isteyen herkes bu merkezlerde ücret karşılığındavirüs testi yapabilecek, bedeli 15 avro olacak” dendi.

Rus vatandaşlara Türkiye şehirlerinde maske zorunluluğu olduğunu hatırlatan ve bu kurala uymayanlara para cezası verileceği uyarısında bulunan Büyükelçilik, vatandaşların Türkiye’ye gitmeden önce sağlık sigortası satınma tavsiyesinde bulunarak, “Sigortalar, uçak biletiındığında tur operatörlerden, pasaport kontrolü öncesinde havalimanlarında ve internet üzerinden sağlanabilecek” ifadesini kullandı.