• 12 Kasım 2020 20:32
  • 0
  • 1 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

Sunweb, Corendon’u almaktan vazgeçti

Bu haberi dinleyin
12 Kasım 2020 Sunweb, Corendon’u almaktan vazgeçti

Bünyesinde Sunweb’in de olduğu yatırım fonu Triton, haziran 2019’da satın alınması konusunda anlaştığı Corendon’un Hollanda birimi Corendon Dutch Airlines ve Belçika'daki tur operatörünü satın almaktan vazgeçti.

Sunweb Group CEO'su Mattijs Ten Brink, “Satın alma işlemini sonlandırdık, üzgünüz” dedi.

Corendon, Sunweb Group'un kararına itiraz ederek konuyu yargıya taşıdı. Corendon’un başvurusu mahkeme tarafından incelenecek. 

Geçen yıl taraflar arasında varılan anlaşma gereği satın alma işlemi rekabeti düzenleyen Hollanda Tüketici ve Piyasalar Kurumu (ACM) tarafından incelenirken Sunweb’in bünyesinde olduğu Triton Fonu işlemlerin durdurulmasını istemiş, bunun üzerine taraflar arasında görüşmeler yapılıyordu.

Üzgünüz

Satın alma işleminden vazgeçen Sunweb Group CEO'su Mattijs Ten Brink, “Sunweb Group bu işlemi mümkün kılmak için önemli miktarda zaman ve kaynakırdı. Ancak covid-19’un seyahat endüstrisine yaptığı olumsuz etki bizi de bu kararı vermek zorunda bıraktı. Satın alma ve satış anlaşmasının gereklilikleri karşılanmadığı için işlemi sonlandırdık. Üzgünüz” dedi.

Kim kimdir

Corendon

Hollanda ve Belçika'daki ana tur operatörlerinden biridir. 2000 yılında kurulan şirket, 515 milyon ciro ile yılda 750.000'den fazla müşteriye hizmet veriyor.

Sunweb

Online alanda Primavera ve GoGo markaları ile 8 pazarda faaliyet gösteriyor.

Merkezi Hollanda’da olan şirket bünyesindeki Sunweb Sun, Sunweb Ski ve Eliza markalarıyla Belçika, Danimarka, İsveç, Norveç,, ve Fransa’da 500 kişilik bir kadroya sahip 2018'de bir milyondan fazla müşteri ekledi.

Triton

Bünyesinde 38 portföy bulunan, Avusturya, Belçika, Danimarka, Finlandiya,, İtalya, Lüksemburg, Hollanda, Norveç,, İsveç ve İsviçre'de orta ölçekli şirketlere yatırım yapan fon.

72.000'den fazla çalışanı olan fonun 14,9 milyar Avro cirosu bulunuyor.