• 23 Haziran 2023 11:21
  • 0
  • 3 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

Necip Fazıl ve Mahzuni Şerif’in yurdu K.Maraş’tan portreler

Bu yazıyı dinleyin
Fehmi Köfteoğlu 23 Haziran 2023 Necip Fazıl ve Mahzuni Şerif’in yurdu K.Maraş’tan portreler

Yüzyılın felaketi olarak kayda geçen 11 ilde meydana gelen 6 Şubat depreminin merkezi Kahramanmaraş uğradığı büyük yıkımdan çıkmak için herkes canla başla çalışıyor. Ekonomiyi ayağa kaldırmak için her kesimde çaba harcanıyor.

Kahramanmaraş’ın var olan ama hak ettiği değeri bulmayan pek de bilinmeyen değerleri ortaya çıkarmak için çalışmalar yapılıyor.

Gastronomi ve turizm potansiyeli 

Bu kapsamda yapılan çalışmalardan biri de gastronomi ve turizm. İkisi bir birine bağlı ve bir birini tamamlayan bu iki alanda ortaya çıkarılması daha doğrusu tanıtılması gereken bir potansiyel var.

Başkonuş Yaylası bu konuda lokomotif rol üstlenmiş.

2011 yılından itibaren özel işletme statüsüne giren Başkonuş Yaylası Erdoğanyılmaz Ailesi tarafından yönetiliyor.

Erdoğanyılmaz ailesi

Baba Serdar Erdoğanyılmaz’ın Başkonuş Yaylası’nda başlattığı girişim şimdi oğlu Serhan Erdoğanyılmaz eliyle her bakımından örnek alınacak çalışmalarla sürüyor. 

Erdoğanyılmaz ailesi, çalışmalarını Başkonuş Yaylası üzerinden Kahramanmaraş’ın bütününü bir turizm destinasyonu haline getirme temelinde yürütüyor.

Erdoğanyılmaz ailesinin bir de Süreyya hanımı var ki, O’nun üzerinden yerel lezzetler tadılırken bir kültür şöleni yaşanıyor. Öyle ki tek başına bu bile Kahramanmaraş’ı gastronomide destinasyon haline getirebilir.

Turizm destinasyonu olmaya aday 

Başkonuş Yaylası’ndaki Ardıç, Sedir ve Göknar ağaçlarının ürettiği oksijene, Akdeniz’den gelen nemli havanın da karışmasıyla bağışıklık sistemini güçlendiren sağlıklı bir ortam oluşturuyor.

Yalnız Başkonuş Yaylası değil, diğer bölgeleri ile Kahramanmaraş sahip olduğu birçok özelliği ile gelecekte turizm destinasyonları listesinde yer almaya aday.

Afşin  Ashabı Kehf (Yedi Uyurlar)

Başkonuş Yaylası yakınında Afşin’deki Ashabı Kehf (Yedi Uyurlar) mağarası UNESCO’nun yedek listesine Türkiye’den girmiş tek yer. 

Bölge standardları üzerinde bir tesis Orkis Oteli

Bunun yanında Döngel bölgesinde bir oteller bölgesi oluşuyor. Bunlar arasında dünyanın birçok ülkesinin önemli giyim markalarını üreten Piserro’nun sahibi Necip Fazıl Kısakürek’in akrabası Ali Rıza Kısakürek’in kurduğu, Mustafa Dayanıklı yönetimindeki 5 yıldızlı Orkis Oteli, bünyesinde tam donanımlı termalı ve aqualandı, donanımı düzeni, personeli ve hizmeti ile bölge standartlarını üzerinde bir konumda.

Seydihan Küçükdağlı şansı

Kahramanmaraş’ın sahip olduğu turizm potansiyelinin su yüzüne çıkarılıp kullanılabilir hale getirilmesinde 20 yıldır İl ve Kültür Turizm Müdürlüğü yapan Seydihan Küçükdağlı’nın orada olması şehir için bir şans.

İki belediye başkanı

Kahramanmaraş’ın yüzyılın felaketi deprem sırasında televizyonlardaki akla ziyan açıklamalarıyla akılda kalan 

Büyükşehir Belediye Başkanı’nın tam tersine yaptıkları ile alınacak iki ilçe belediye başkanı var. 

Bunlardan bir EXPO 2023’ün bugüne kadar hep il merkezleri tarafından alınmışken ilk kez bir ilçede yapılacak şekilde alan 12 Şubat Belediyesi Başkanı Hanefi Mahçiçek biri de ürettirdiği lavantayı işleyecek tesis kurup ihraç eden, kurduğu güneş enerji sisteminden kendi gereksinimini karşıladıktan sonra dışarıya satarak belediyeye aylık 450 bin TL gelir sağlayan Afşin Belediye Başkanı Mehmet Fatih Güven.

Bunlar kurtuluş savaşında düşman işgalinden kurtulan ilk şehir olarak destan yazan ve ‘Kahraman’ unvanını alan Maraş’tan yalnız birkaç portre. Bunlar gibi çok sayıda kişi var. 

Sahip olduğu potansiyeli harekete geçirmek için takdire değer çaba harcayanların varlığı ile yapılması gerekenleri yapma konusunda azimli böyle bir insan gücü olması her yer için olduğu gibi Kahramanmaraş için de, Anka kuşu örneği küllerinden yeniden doğmak için önemli bir avantajdır.