• 17 Kasım 2021 22:32
  • 0
  • 6 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

Onur Air-NBBTC yeni bir Borajet- SBK olayı mı

Bu yazıyı dinleyin
Fehmi Köfteoğlu 17 Kasım 2021 Onur Air-NBBTC yeni bir Borajet- SBK olayı mı

Biri (Onur Air) şu anda İran’da devleti dolandırdığı için idam cezasıyla yargılanırken şimdi ev hapsinde olan Zencani ile anılıyor.

Diğeri (NBBTC) CIA eski başkanı James Woolsey’in İcra Kurulu Başkanı olduğu, sahibi Diyarbakır Hazro’lu Necati Bulak olarak görünüyor. 

Necati Bulak çektirdiği fotoğrafların altına “Sol kanadımızın altında CEO Mr. James Woolsey ve sağ kanadımızın altında Merkel’in patronu Mr. Wolfang Schmur” yazıyor. 

Birer satırla böyle ifade edilen bu iki şirketi buluşturan ne, kim? 

1992 yılında kurulan, iç hatların özel havayollarına açıldığında iç hatlarda ilk uçuşu yapan, uçak filosu bir ara 33’ü bulan, sahibi Cankut Bagana her dönem ilginç fikir ve çıkışları ve şaşırtıcı uygulamalarıyla bilinen, eleştirenler kadar takdir edenleri de olan biri

Sahibi Necati Bulak’ın göründüğü, adının sonunda TC konmuş NBBTC, adı bilinmeyen, aniden ortaya çıkarak Onur Air’i aldığını söylerken web sitesinde kendisini “Dünyanın En Büyük Ticaret Platformu” olarak tanıtıyor. CIA eski başkanı James Woolsey şirketin İcra Kurulu Başkanı.

NBBCTC’nin sahibi görünen Necati Bulak’ın Onur Air’i satın aldığın söylemesi, SBK’nın sahibi görünen Sezgin Baran Korkmaz’ın Bora Jet’i alması olayına benziyor.

Şu birkaç başlık bunu düşündürüyor:

  • Başta 21 aydır maaş alamayan çalışanların ücretler ve birikmiş tazminatları olmak üzere birikmiş borcu yüz milyonlar ile ifade edilen bir şirket kim neden nasıl alır?
  • Şirketi aldığını söyleyen kişinin havacılık sektörüyle bir ilgisi yok.
  • Adı sanı bilinmeyen bir şirketin İcra Kurulu Başkanı CIA eski başkanı.

CIA eski başkanı ve Necati Bulak’ın adı daha önce 2001 krizinde basına “Mudurnu Tavuk’u CIA aldı” haberleri ile gündeme gelmişti. şubat 2002’de Bigpara’da “İstihbaratçılar yatırım için Türkiye`ye geliyor” başlıklı haberde şöyle deniyordu:

  • Eski CIA Başkanı James Woolsey`in yanı sıra Beyaz Saray`a yakın kişilerle ortaklığı dikkat çeken Necati Bulak, `Türkiye`ye büyük çaplı yatırımları da içeren bir projeler demeti üzerinde çalışıyoruz` dedi. Necati Bulak, CIA eski Başkanı James Woolsey, eski Beyaz Saray Danışmanı Mansoor İjaz ve Yıldız Savaşları Projesi`nde de çalışmış emekli General James Abrahamson’un şirket yönetiminde olduğunu söyledi.”
  • Necati Bulak web sitesinde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile ilişki ve yakınlığını gösteren haber ve fotoğraflar koyarak bir şeyler ima ediyor.
  • Onur Air’i satın aldığını söyleyen Necati Bulak sosyal medyada konuyla ilgili hergün bir tarih veriyor, söylediği gün geldiğinde yeni bir tarih veriyor.
  • Necati Bulak Onur Air ile ilgili olarak ilk açıklamasında “ve uçuş için kemerlerinizi bağlayın” dedi arkasından “Artık tüm sorumluluk bizde. bu ay içinde tüm ödemeleri yapmak için Biz hazırız süreç başlamıştır” dedi, Sonra Şirket hisse Alım kontratımız imzalanmış olup hukukçularımız tarafından bugün Escrow Account dizayn edilmiş, yarın gün içinde hesaplarına taahhüt edilen miktar aktarıldıktan sonra ortak bir Basın Duyurusu olarak kamuoyuna ve Firmanın çalışanlarına deklere edilecektir” dedi. Son olarak “VE ANKARA'mızdayız...  SALI Günü bu ülkenin Gündemini Değiştirmeye HAZIR olun.. ''

Onur Air’e gelince:

- Onur Havayolları 14 Nisan 1992’de kuruldu 

- Türkiye'de iç hat hava taşımacılığının 2003 yılında özel sektöre de açılmasının ardından iç hatlarda uçuşlara başlayan ilk özel  havayolu

- Krize girmeden önce 33 uçaklık filosu vardı

- Dış hatlarda 20 ülkede 80 noktaya, iç hatlarda ise 12 noktaya sefer düzenliyordu

- Onur Air 2013 yılında 250 milyon dolara Kudret Tuncel ile Dubai’de yaşayan İngiliz yurttaşı görünen işadamı Mehdi Shams’a satıldı. Ancak gerçek alıcının arkasında başka bağlantılar olan Babek Zencani’ye ait Qeshm Airlines’ın olduğu söylendi.

- Devleti dolandırdığı iddiasıyla idam cezasına çarptırılan sonra ev hapsine alınan Zencani, İran devletine olan borçlarının bir bölümüne karşı Onur Air'deki hisselerini bakanlığa devretti.

- Bunu üzerine İran Petrol Bakanlığı, ‘Onur Air'in tamamının İran devletine ait olduğu iddiasıyla dava açtı.

-İran’ın TMSF’si sayılabilecek bir kurumun kontrolündeki Onur Air’in yeniden eski sahibine satılması konusunda anlaşmaya varıldı.

Cankut Bagana 2013’te 250 milyona sattığı Onur Air’i 2015’te 105 milyon dolara geri aldı.

- Bu arada Çin ile bir ilk gerçekleşti.  Çin, THY’den sonra Onur Air’e uçuş izni verdi.  Onur Air Ocak 2018’den itibaren Çin’in Changchun bölgesine haftada 4 sefer yapacak, 100 bin kişiyi taşıyacaktı. Ancak uçuş gerçekleşmedi, ama Onur Air’in Çinli bir şirkete satılacağı haberleri çıktı. 

- Cankut Bagana Onur Air’i alması için Taş Yapı'nın sahibi Emrullah Turanlı ile görüştü.

- Onur Air krizdeyken 2019’da Bulgaristan’da Holiday Europe adıyla bir havayolu kurdu.

Tek başına bu birkaç satır bile bu işte bir tuhaflık olduğunu ve yakın zamanda yaşanan ve suç örgütü lideri Sedat Peker’in açıklamalarında gündeme gelen SBK ve sahibi Sezgin Baran Korkmaz ’ın Borajet’i aldım demesi ve sonrasında yaşanan olaylardaki benzerliği gösteriyor.

Necati Bulak’ın web sitesi SBK ile benzerliklerin aynası gibi.

Borajet-SBK olayı 

Borajet ABD’de yaşayan Yalçın Ayaslı tarafından 2008'de bölgesel havayolu olarak kuruldu. 2010’da aldığı ruhsatla 13 jet uçakla Türkiye'nin en büyük özel jet filosu oldu. Türkiye, Yunanistan, Almanya, Fransa, Lübnan, İran, İspanya  uçuş yaptı. 

Ayaslı'nın yolu daha sonra, hakkında kara para aklamak suçlaması bulunan Sezgin Baran Korkmaz’la kesişti. SBK daha sonra 120 milyon dolar borcu olan Borajet’i 260 milyon dolara satın alığını duyurdu.

SBK’nın Borajeti alması ‘Kara para aklama’ olayı olarak kayıtlara geçti.

Sezgin Baran Korkmaz, hakkında ABD'den gönderilen 132 milyon dolarlık kara parayı akladığı iddiasıyla soruşturma açılınca yurt dışına kaçtı. Avusturya'da tutuklandı. 

Borajet-SBK olayı için de şöyle  denmişti: "Peki, ABD'de Boeing ve NASA'ya teknoloji üreten Dr. Yalçın Ayaslı bu isimle nasıl bir araya geldi? Onları hangi güç buluşturdu?"