• 04 Aralık 2023 08:04
  • 0
  • 2 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

TIF 2023 ve Resort Kongresi’nden çıkan sonuç

Bu yazıyı dinleyin
Fehmi Köfteoğlu 04 Aralık 2023 TIF 2023 ve Resort Kongresi’nden çıkan sonuç

 

Geçen hafta biri turizmin başkenti Antalya’da, biri de Napoleon Bonaparte’ın “Dünya tek bir devlet olsaydı başkenti olurdu” dediği İstanbul’da iki toplantı yapıldı.

Bu iki toplantıda seyahat endüstrinin içinden ve ilişkili kesimlerinden yapılan değerlendirmelerden yola çıkarak Türkiye’nin her alanda olduğu gibi turizm için de olgulara dayalı bir stratejiye olan gereksinimi bir kez daha görüldü.

Antalya’da yapılan Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği’nin (AKTOB) 13. Uluslararası Resort Turizm Kongresi ve İstanbul’da yapılan Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği’nin (TTYD) bu yıl 3’üncüsü düzenlenen Turizm Yatırım Forumu’nda (Tourism Investment Forum-TIF 2023) yeril ve yabancı konuşmacılar sektörün ile ilgili çeşitli  konularıyla ilgili değerlendirmeler yaptı.

TTYD Başkanı Oya Narin’in toplantının açılış konuşmasında “Türkiye’nin turizmde başarılı olduğunu sektör olarak bu başarıyı Cumhuriyet’e borçluyuz” demesi  yerinde ve anlamlı bir değerlendirme oldu.

TTYD’nin TIF 2023 toplantısında yapılan konuşma ve sunumlardan ikisi dikkatimizi çekti. 

Bunlardan biri Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası Genel Müdür Yardımcısı Seçil Yıldız’ın hazırladığı güzel bir sunum eşliğinde somut bilgiler içeren değerlendirmeleri, diğeri de Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Başkanı Özgür Burak Akkol özel bir çalışma ile hazırlandığı anlaşılan sunumuydu.

Konuşmalarda dikkat çeken birkaç başlık şöyle:

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkan Yardımcısı Ali İhsan Güngör: 

“Turizm şirketleri finansman ihtiyacı için halka arzdan yararlanmalı.”

Dünya Seyahat ve Turizm Konseyi (WTTC) Kıdemli Başkan Yardımcısı Maribel Rodriguez: 

“Siz yurt dışına açılın, yabancıyı Türkiye’ye çekin”

Coral Travel Almanya Direktörü Koray Çavdır: 

“Son yıllarda turizmde 4 trend yükseliyor. İlk sırada dijital dönüşüm var.”

Pegasus Havayolları Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Nane: 

“Türkiye'ye gelen 100 yolcunun 55'ini Türk taşıyıcılar getiriyor.”

Doğuş Grubu Yönetim Kurulu Başkan Vekili Hüsnü Akhan:

“Ekonomide izlenen sıkılaşma politikasının şirketlerin finans bulmasını zorlaştırdı, bulunan finansın maliyetini yükseltti.”

Yapı Kredi Bankası Genel Müdür Yardımcısı Cahit Erdoğan: 

“Yatırım için yurtdışından bulunabilecek kredi maliyetleri ikiye katlanarak yüzde 9-10’lara çıktı. Bu durum yatırımların yavaşlamasına neden olacak.”

13. Uluslararası Resort Turizm Kongresi’nde düzenlenen panellere katılan yerli ve yabancı sektör temsilcileri de Türkiye’de turizmin durumuna ilişkin olumlu değerlendirmelerde bulundu Türkiye’nin turizmde geleceğinin umut verici olduğunu söyledi.

Bu iki toplantıda seyahat endüstrinin içinden ve ilişkili kesimlerinden konuşmacıların konuşma, sunum değerlendirmelerden yola çıkarak bir şey söylemek gerekirse bizce bu toplantılarda Türkiye’nin her alanda olduğu gibi turizm için de olgulara dayalı bir stratejiye olan gereksinimi bir kez daha görüldü.