• 23 Haziran 2020 12:30
  • 0
  • 2 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

Almanya’da Türkiye ile ilgili olumlu haberler çıkmaya başladı

Bu haberi dinleyin
23 Haziran 2020 Almanya’da Türkiye ile ilgili olumlu haberler çıkmaya başladı

Bakanlığın geçen hafta sonunda büyükelçiler ve ülkelerindeki basın mensuplarıyla Antalya’daki buluşmasının ilk olumlu yansımalara gelmeye başladı.

Şimdi gözler Kültür ve Turizmı ile Dışişleriı’nın’ya yapacağı gezide.

Türkiye aleyhine yaptığı haberlerle sık sık gündeme gelen'nın önemli yayın organı Bild, muhabirini kimliğini açıklamadan Türkiye'ye tatile gönderdi. 

Bild bu kez, Türkiye lehine yaptığı haberde "Türkiye'de yaz turizmi önlemleri had safhada., Türkiye'ye nazaran başarısız" dedi 

Bild Gazetesi’nde Michael Quandt imzalı “Antalya, Berlin’den tedbirli” başlıklı yazı yayınlandı.,

Yazı şöyle: 

Uçuş süresince maske takmak zorunlu. Kurala uymayanlara 70 ile 700 Euro arasında ceza kesiliyor. Maske takmamak için direnen yolcular aktarma yapılacaknda uçaktan indiriliyor.

Antalya’nda tüm gelen yolcuların ateşi ölçülüyor. Ateşi 37.8’den yüksek çıkanlara hemenndavirüs testi uygulanıyor.

Uçaktan alana ve alandan da otele kadar otobüsle yapılan transferlerde her iki koltuktan birinin boş bırakılması zorunlu.

Otele girişte içecek ikramı yerine müşterilere el temizliği için dezenfektan veriliyor ve ateşi yeniden ölçülüyor. Otel odasının banyosunda da temizlik için tüm önlemler alınmış.

Antalya’daki oteller kapasitelerinin yarısı kadar müşteri kabul ediyor.lar arasında 2-3 metre ara bırakılmış. Cankurtaran Caner Budak (28) maskeyle zor olduğunu söylüyor. Ama ‘hiç tatilci gelmemesinden iyidir’ diye de ekliyor.

Antalya iyi

Otellerde açık büfe uygulaması artık yok. Yemekler müşterilerin tabağına eldivenli ve maskeli görevliler tarafından servis ediliyor.

Gazetenin muhabiri Berlin’e dönüşünden 30 saat önce Antalya’da hastanedevirüs testi yaptırdığını ve sonucun negatif çıkması üzerine uçtuğuna da haberde yazdı. Muhabir, “Böylece Berlin’de 14 gün karantinada tutulmaktan kurtuldum” dedi.

Dönüş yolunda uçakta yolculara bilgilendirmek amacıyla broşürler dağıtıldığını da yazan muhabir, Berlin Tegel’ndaki uygulamayı ise şöyle kaleme aldı: “Havaalanında kontrol yok, uyarı yok. Berlin Tegel’nda uygulanan sosyal mesafe kuralı ve hijyenik önlemler de Antalya ile kıyaslandığında kötüydü.”

Almanya, Türkiye’yi 130 ülkeyle birliktevirüs nedeniyle riskli ülkeler arasına almış, Türkiye’nin baskılarına rağmen seyahat uyarısını da 31 Ağustos’a kadar uzatmıştı.