• 13 Temmuz 2021 22:55
  • 0
  • 1 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

Almanya

Bu haberi dinleyin
13 Temmuz 2021 Almanya

 

Almanya, seyahat kurallarını değiştirmeye hazırlanıyor. Buna göre risk bölgelerine göre yapılan sınıflandırmadan vazgeçilecek ve'ya seyahat etmek isteyen herkesten aşısı ya da test sonucu istenecek.

Almanya’nın Sesi (DW)’nin haberinde Başkent Berlin'de hükümet kaynaklarından edinilen bilgilere göre Alman hükümeti,'ya seyahatler için kuralları değiştirmeyi planladığı belirtiliyor.

İnsidansa göre listeden vazgeçilecek

Şimdiye kadar seyahat kurallarını belirlemek için ülkelere göre risk değerlendirmesi yapan ve insidans oranlarına göre listeler oluşturan Alman hükümetinin bu uygulamadan vazgeçmeye hazırlandığı bildirildi.

Planlanan değişikliğe göre hava, kara ya da deniz yoluyla'ya seyahat etmek isteyen herkesten ya aşı belgesi ya da sonucu negatif testi talep edilecek. Yani'da oluşturulan risk kategorilerinde yer almayan bir ülkeden'ya seyahat edenler de aşılı değillerse, test ibraz etmek zorunda kalacak.

Karantina için iki kategori kalacak

Söz konusu değişikliğin yürürlüğe girmesi halinde "basit risk bölgesi" kategorisine gerek kalmayacak. Ancak karantina uygulamasının talep edildiği "virüs varyantı bölgesi" ve "yüksek vaka bölgesi" kategorileri varlığını sürdürecek.

Haber portalı Spiegel'in edindiği bilgilere göre kabine yeni düzenlemeyi 21 Temmuz'da karara bağlamayı hedefliyor.