• 12 Ağustos 2020 21:41
  • 0
  • 2 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

Bakanlığın devraldığı Galata Kulesi’nde restorasyon skandalı

Bu haberi dinleyin
12 Ağustos 2020 Bakanlığın devraldığı Galata Kulesi’nde restorasyon skandalı

Kültür velığı’nın İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB)’nin elindendığı Galata Kulesi’nde başlatılan restorasyon çalışmalarına skandal yaşanıyor.

Başlatılan restorasyon çalışması sırasında tarihi kulenin içindeki duvarlarının inşaatetleri ile yıkılması tepki çekti.

Suç niteliğinde uygulamaların derhal durdurulmasını isteyen İBB suç duyurusunda bulunurkenlık “ilgili firmaya gerekli yaptırım uygulanacak” dedi.

Sosyal medya hesabından paylaşım yapan İBB Kültür Varlıkları Daire Başkanı Mahir Polat, “İstanbul'un en önemli tarihi eserlerinden Galata Kulesi içerisinde yapılan akılmaz uygulamaları acilen yetkili kurumların dikkatine sunuyorum. Suç niteliğinde uygulamaların derhal durdurulması ve tespiti için İBB Kültür Varlıkları Dairesi birimleri olay yerine nakledilmiştir” dedi.

Polat, çalışmanın durdurulması gerektiğini belirtti.

Galata Kulesi, geçtiğimiz aylarda Kültür velığı'na devredilmişti. Devrin ardından tarihi kuleyi müzeye çevirmek için restorasyon çalışması başlatıldı.

İBB’den suç duyurusu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sözcüsü Murat Ongun Twitter hesabından yaptığı paylaşımda suç duyurusunda bulduklarını açıkladı.

Ongun, Galata Kulesi’nde görülen yıkımı için tutanak tutmak üzere olay yerine giden iBB KUDEB teknik personelininanaınmadığını belirterek “Restorasyonu yürüten ve denetlemesi gereken yetkili kurumları acilen yıkımı durdurmaya ve ekibin tespitini engellememeye çağırıyorum.

Galata Kulesi'nde Kültür velığı Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yapılan restorasyon görünümlü faaliyetlerden yansıyan bu görüntüler içimizi yaktı.

Bakanlık: Yaptırım uygulanacak

Bakan konunun duyulması üzerine Kültür veı Mehmet yaptığı açıklamada “Sosyal medyada “Galata Kulesi’nin duvarları yıkılıyor” şeklindeki iddialar asılsızdır. Yıkılan kısımlar sonradan yapılan, Galata Kulesi’ne zarar veren kısımlardır.

Restorasyonda kullanılan yöntemler konusunda ise ilgili firmaya gerekli yaptırım uygulanacaktır” dedi.

Misbah Demircan : Tarafımızca da uygun görülmedi

Galata Kulesi ile ilgili olarak sosyal medyaya da intikal eden bazı uygulamaların,lığın ilgili birimlerini de rahatsız ettiğini bildiren Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, Galata Kulesi’nde yapılan restorasyon faaliyetine ilişkin şu ifadeleri kullandı:

“Kulede büyük oranda bir restorasyon faaliyeti yapılmamakta, daha önce lokanta ve kafeterya olarak kullanılan bölümler ile bu kullanımların gerektirdiği ofis, mutfak gibi yapının orijinal fonksiyonu ileakası olmayan bölümler ve zamanla izinsiz yapılan bölümler kaldırılmaktadır. Yapının bir bölümünün seyir mekanı bir bölümünün ise müze olarak düzenlenmesi çalışmaları yürütülmektedir. Hilti ile duvarlar da sıva sökümü yapılması tarafımızca da uygun görülmemekte olup, gereken müdahale yapılmış ve yapı müteahhidinin dikkati çekilerek gereken işlemlerin yapılmasına başlanmıştır.