• 26 Haziran 2022 23:00
  • 0
  • 2 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

Hareketlenen kruvaziyer turizminden 900 gemi 2 milyon yolcu bekleniyor

Bu haberi dinleyin
26 Haziran 2022 Hareketlenen kruvaziyer turizminden 900 gemi 2 milyon yolcu bekleniyor

 

Pandemi (Küresel slgın) sonrası toparlanan kruvaziyerinde hareketlilik artıyor. Kruvaziyerinin merkezi Akdeniz’de;, İtalya ve Fransa pastadan en büyük payı alırken Örneğin Barselona limanınanı anda sekiz gemi yanaşıp40 bin turist indirilebiliyor.

Türkiye, Galataport'un açılmasıyla cruise rotasına yeniden girerken sadece transit geçiş rotası olarak değil, konaklamalı gemiler de Türk limanlarına daha sık uğrayacak. Bu yıl Türkiye'ye toplam 900 kruvaziyer gemi ile 2 milyon yolcu bekleniyor. 

Haftalık ekonomi dergisi Ekonomist’ten Levent Gökmen’n haberinde şöyle deniyor:

Galataport yetmiyor

Kruvaziyeri geçmişte yaş ortalaması yüksek ve zengin kesim tercih ederken günümüzde gençler de tercih ediyor. Üç tarafı denizlerle çevrili olan Türkiye'nin de kruvaziyerden daha fazla pay alabilmesi için uğrak liman sayısından çok ana liman sayısının artırılması öneriliyor. İstanbul'un kruvaziyerde ana liman olabilmesi için 6-8 geminin yanaşabileceği daha büyük bir limanın kurulması gerekiyor. Galataport dışındalığın Yenikapı'ya 6-8 gemininnı anda yanaşabileceği büyüklükte bir liman planı var. Trabzon, Çanakkale, Fethiye gibi yerlere de destinasyonlar yapılabileceğine işaret ediliyor. 

Uzun yıllar kapalı kalan Galataport'un açılması ile birlikte İstanbul'un yıllar sonra kruvaziyer gemilerinin geliş ve çıkışının olduğu ana liman (homeport) olması bekleniyor. Galataport'a 200 gemi beklenirken bunun 250'ye çıkabileceği belirtiliyor.

İstanbul'a büyük 4-5 kruvaziyer geminin yanaşmasına izin verebilecek kapasitede bir liman ihtiyaç duyulurken, Kültür veı, yeni port limanı için Ulaştırmalığı'nın Yenikapı'da yaptığı çalışmanın tamamlandıktan sonra tanıtılacağını söyledi.

Global Ports Holding Doğu Akdeniz Bölge Direktörü ve Ege Port Kuşadası Genel Müdürü Aziz Güngör, "Her şey yolunda giderse bu yıl kruvaziyerinde Türkiye'nin gelmiş geçmiş en iyi yılı olabilir" diyır.

"Kruvaziyerde hedefler aşılacak" 

Celestyal Cruises Türkiye Direktörü 8< Karavan Cruise Direktörü Özgü Alnıtemiz ise pandemi öncesi gibi bu yıl da Türkiye limanlarına en çok giriş yapan cruise firmalarından biri olmayı hedeflediklerini söylüyor.