• 03 Haziran 2020 00:10
  • 0
  • 3 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

Otellerin çocuk oyun alanları ve Spa’ları açılabilecek

Bu haberi dinleyin
03 Haziran 2020 Otellerin çocuk oyun alanları ve Spa’ları açılabilecek

Kültür ve Turizmlığı yayınladığı yeni genelge ilevirüs salgını nedeniyle daha önce kapalı tutulması öngörülen birimlerin hizmete açılabileceğini duyurdu.

Genelgey göre otellerdeki hamam, sauna, masaj üniteleri gibi SPA üniteleri ile çocuk oyun alanları alınacak önlemler ile açılıp hizmet verebilecek.

2020/6 Sıra Sayılı Konaklama Tesislerinde Kontrollü Normalleşme Süreci Genelgesi Değişikliği şöyle:

Bilindiği üzere, Dünya Sağlık Örgütü tarafından "Pandemi" kapsamına alınan Yenivirüs (COVID-19) salgınının yayılmasının önlenmesine yönelik tedbirler kapsamında, kontrolü normalleşme sürecine geçilmesiyle birlikte turizm faaliyetlerinin güvenli bir şekilde gerçekleştirilebilmesi amacıyla, halen faal olan veya faaliyete geçecek olan konaklama tesislerinde alınacak önlemlerlığımızın 12/5/2020 tarihli ve 2020/6 Sıra Sayılı Genelgesinde belirlenmiştir.

Sürece bağlı olarak karşılaşılan bazı durumlara yönelik olarak uygulamaya yön vermek 

üzere;

1-  2020/6 Sıra Sayılı Genelgenin "GENEL KULLANIM ALANLARI" başlıklı 

bölümünde  yer  alan"Tesis  içerisinde  çocuklaraayrılmış  oyun  odaları,çocuk  kulübü, lunapark, oyun bahçesi-alanı gibi üniteler hizmete açılmaz." ibaresi aşağıda belirtilen şekilde değiştirilmiştir.

"Konaklama tesisleri bünyesinde yer alan mini kulüpler hizmete açılması halinde, aşağıdaki kurallara ilave olarak, kreşler için Covid-19 kapsamında normalleşme sürecine ilişkin Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetlerlığınca belirlenen usul ve esaslardaki hijyen ve sağlık kurallarına göre hizmet verirler.

Mini kulüplerin sosyal mesafe düzenlemelerine uygun olarak kapasiteleri belirlenir ve belirlenen kapasitede çocuk, rezervasyon ile kabul edilir. Çocukların oyun/yemek masaları, bireysel oyun alanları, varsa yatakları arası mesafe en az 1,5 metre olacak şekilde düzenlenir.

Mini  kulübe  girişte,çocukların  temassız  ateşölçümü  yapılır.  Ateşi38  dereceden yüksek olanlar, boğaz ağrısı, burun akıntısı, konjuktivit, öksürük, iştahsızlık, kırgınlık, kas ağrıları, ciltte döküntü, karın ağrısı, kusma, ishal, nefes darlığı gibi belirtileri olan çocuklar aileleri ile irtibata geçilerek sağlık kuruluşuna yönlendirilir.

Giriş ve çıkışlarında çocukların el hijyeni için el antiseptiği bulundurulur. El antiseptikleri çocukların ulaşamayacakları yerlere konulur ve personel gözetiminde çocukların kullanması sağlanır.

Ünitelerin sık sık kapı ve pencereleri açılarak doğal havalandırması yapılır. Bu ünitelerde klima ve vantilatör çalıştırılmaz. Çocukların sık sık dışarı çıkması ve daha çok açık alan etkinlikleri yapmaları sağlanır. Açık alan etkinliklerinde de sosyal mesafe kurallarına uyulur.

Sert yüzeylerde deterjan ile temizlik sonrası 1/100 oranında sulandırılmış çamaşır suyu ile dezenfeksiyon yapılır. Çamaşır suyu uygun olmayan yüzeylerde p oranında alkol içeren ürünlerle  hijyensağlanır.  Halı,  koltukgibi  yüzeyler  suve  deterjanla  veyamakine  ile yıkamayla veya sıcak buharla temizlenir.

Oyuncaklar, hobi malzemeleri, çocuk oyun parkı donanımları sık sık su ve deterjanla temizlenir. Sonrasında p'lik alkol ile silinir ve kurutulur. Temizlik için bulaşık makinesi de kullanılabilir. Yüzeyi nedeniyle (pelüş, tüylü) sık temizliği ve hijyeni mümkün olmayan oyuncaklar kaldırılır.

Oyuncaklarıntekrar  kullanılabilmesi için  temizlenmesi gerektiğinden  yeterli sayıda oyuncak bulundurulur.

Bu alanlarda konusunda eğitimli personel bulundurulur. Görevli personel tarafından çocuklar arası sosyal mesafenin korunması ve çocukların bulaşı riskini artıran fiziksel faaliyetlerde bulunmamaları sağlanır. Kulüp programları bu esasa göre düzenlenir.

Tuvaleti kullanan çocukların öncesinde ve sonrasında ellerini yıkaması sağlanır, çocukların tuvaletleri tek tek kullanmasına özen gösterilir.

Mini kulüplerin genel temizliği ve bakımı, personeli, bünyesinde bulunan yeme-içme üniteleri, genel kullanım alanları ve diğer hususlar hakkında 2020/6 Sıra Sayılı Genelgenin ilgili hükümleri uygulanır."

2- Genelgenin "GENEL KULLANIM ALANLARI" başlıklı bölümünde yer alan "Hamam, sauna, masaj üniteleri gibi SPA üniteleri Sağlıklı Turizmsı bulunmayan tesislerde hizmete açılmaz." ibaresinin "Hamam,  sauna, masaj üniteleri gibi SPA üniteleri İçişlerilığınca Covid-19 kapsamında normalleşme sürecine ilişkin belirlenen usul ve esaslar uyarınca faaliyette bulunur." şeklinde değiştirilmiştir.