• 16 Temmuz 2020 21:35
  • 0
  • 1 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

TUI Rusya: İç pazarda 5 kat büyüdük, ama bu, dış pazarı karşılamaz

Bu haberi dinleyin
16 Temmuz 2020 TUI Rusya: İç pazarda 5 kat büyüdük, ama bu, dış pazarı karşılamaz

Rusya’dan Türkiye’ye charter uçuşlarının ne zaman açılacağı tartışılırken, tur operatörlerin bunun Türkiye için olduğu gibi’da da sektörün yararına olacağı belirtiliyor.

TUI Genel Müdürü Taras Demura, firma olarak İç pazarda 5 kat büyüdükleri halde bunun dış Pazar açılmadıkça sektörün sıkıntıda olacağını söyledi.

Taras Demura’nın’da yayınlanan Turprom web sitesinde yer alan söyleşisindevirüs salgını ortamında Rus seyahat pazarındaki gelişmeleri değerlendirirken bu dönemde iç pazarda katlanan büyüme yaşandığın ancak buna rağmen dış Pazar olmazsa sektörün kış dönemine kadar bile ayakta kalmakta zorlanacağını söyledi.

TUI Genel Müdürü Taras Demura söyleşisinden bazı bölümler şöyle:

“Bu sezon turizm endüstrisinin odak noktası iç turizm oldu.

TUI olarak, iç pazarda aralarında Kaliningrad bölgesindeki Baykal Gölü’nün de olduğu çeşitli yerlere charter seferleri koyduk. İç pazar için kış programları hazırlıyoruz.

Rusya'da iş hacmimiz 2019'a göre yaklaşık 5 kat büyüdü. Geçen yıl içi turlarımızla çeşitli bölgelere toplam 50 bine yakın turist gönderirken bu yıl 250-300 bin kişi gönderdik

Daha önce günde 100-200 kişi rezervasyon alırken bu sayı 2000'e yükseldi. 

Ancak şunu da söyleyeyim: İç pazardaki bu büyümevirüs salgınından kaynaklanan kayıpları karşılaması mümkün olmayacak. 

Bu ortamda tur operatörleri bir şeyler kazanabilse bile, bu kış döneminde hayatta kalmak için yeterli olmayacak.

Tur operatörlerinin yaşaması, para kazanması için yurtdışı turlarının olması şart.

Yurtdışı uçuşların ne zaman açılacağını bilmiyoruz. Temmuz veya Ağustos ayı sonlarında açılırlarsa, örneğin, Türkiye’ye belirli bir rezervasyon potansiyeli var. Sezonun kalan bölümü; Ağustos, Eylül, Ekim’de yapılacak iş ne olursa tüm sezonun yerini almaz.