• 03 Ocak 2020 12:00
  • 0
  • 2 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

2020 iyi başlamadı

Bu yazıyı dinleyin
Fehmi Köfteoğlu 03 Ocak 2020 2020 iyi başlamadı
 
Herkesin daha iyi bir dünya için dileklerini dile getirdiği  yeni yılın daha ikinci gününde 2020  kötü başladı.
 
Amerika’nın İran Devrim Muhafızları'na bağlı Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani ve Haşdi Şabi Genel Komutan Yardımcısı Ebu Mehdi el-Mühendis'in öldürmesi hayra alamet değil.
 
Bu olayın nelere yolaçabileceği ile ilgili olarak çeşitli kesimlerden her düzeyden kişilerin yaptıkları açıklamalarda ifade edilenin ötesinde etki ve sonuçları olacak.
 
Olay yalnız İran-Amerika ilişkilerini, bölgeyi, değil bütün dünyayı yakından ilgilendiriyor.
 
Gelişmeleri yakından izlemesi gereken ülkelerden biri de Türkiye olacak.
 
Bu, olayın uluslararası  boyutu yanında Türkiye’nin dün meclisten geçen Libya’ya  asker gönderme ile ilgili teskere için gerekçe gösterilen Türkiye ile Libya arasında imzalanan Akdeniz’de ülkelerin hükümranlık haklarını düzenleyen anlaşmadan Suriye’ye kadar uzanan bütün bölgeyi,  hatta konunun Amerika, Rusya, Çin’i de yakından ilgilendirmesi nedeniyle bütün dünyayı ilgilendiren bir olaydır.
 
Etki kapsamı böylesine geniş yelpazesi ve hacmi bu çapta büyük olayın turizmi nasıl etkileyeceğini konuşmanın anlamı yok.
 
Zira bu, turizme etkiden çok daha büyük ve geniş kapsamlı bir olaydır.
 
Türkiye, olayın yaşandığı ülke Irak ve Amerika’nın  saldırısında öldürülen kişinin ülkesi İran ile sınır komşusudur.
 
Dolayısıyla gelişmelerin siyasal boyutu yanında yalnız coğrafi nedenlerle de Türkiye’yi yakından ilgilendiren olayın turizmi nasıl etkileyeceğine ilişkin bir değerlendirmenin bu aşamada bir anlamı yok.
 
Umalım ve dileyelim herşeye rağmen aklı selim egemen olur.
 
Ama ne yazık ki yeni yılın daha ikinci gününde böyle bir olayın yaşanması 2020’nin dileklerde ifade edilen iyi ve güzel geçmesi umudunu kırdı.