• 13 Haziran 2022 00:13
  • 0
  • 3 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

650 uçaklık filo Türkiye için uçacak

Bu yazıyı dinleyin
Musa Alioğlu 13 Haziran 2022 650 uçaklık filo Türkiye için uçacak

Rusya'da faaliyet gösteren Türk sahipli tur operatörlerinin havayolu şirketleri Avrupa Birliği ve Amerika'nın yaptırım kıskacına girince turist taşımak için çözüm arayışına girmişlerdi. Bu nedenle Türkiye'de havayolu şirketi kurmaları önerilen önde gelen üç şirket (Pegas, Anex, Coral) için SHGM'de mevzuat değişikliğine giderek, onlar için şirket kurmayı kolaylaştırmıştı. 

Rusya'ya karşı başlatılan yaptırımlar, son iki yılda iki şirketin (Atlas Global ve Onur Air) kapandığı, 14 yıldır tek şirketin kurulamadığı sivil havacılık sektöründe yeni şirketlerin kurulmasının önünü açtı. 

SHGM'nin yaptığı kolaylaştırma sonrası ilk olarak harekete geçen Anex Gurubu, önceleri Antalya'da Azur Türkiye adlı bir şirket kuracakken, daha önce kurulmuş olan MGA (Mavi Gök -Blue Sky Airlines) adlı şirket adıyla faaliyet gösterecek. Şirket, başlangıçta iki adet B-737/800 ve bir adet 737/900 alacak. İki uçağın hazır olduğu ve temmuz başı Almanya ve Avusturya'dan Antalya'ya uçuşlara başlanılması planlanıyor. Temmuzdan itibaren de peş peşe üç adet B-777-300 tipi uçağın filoya katılması bekleniyor. Ağırlıklı olarak Avrupa ülkelerine uçuş yapacak olan şirketin kış sezonunda da Avrupa'dan Mısır'ın Hurgada ve Sharm el Sheikh'e uçuş yapması planlanıyor. 

Yine Antalya merkezli Pegas Touristic'e bağlı olarak kurulan Southwind Airlines, SHGM'den ön izini aldı. Şirket filosu, ilk etapta 3 adet A321 ve daha sonra A330 tipi uçaklardan oluşacak. Rusya ve Türk Cumhuriyetleri pazarında çalışacak olan şirketin temmuz başında uçması için hazırlıklar yoğun bir şekilde sürüyor. 

Rusya pazarındaki diğer tur operatörü Coral Travel'in henüz havayolu kurmak için girişimde bulunmadığı belirtiliyor. 

Antalya merkezli olarak kurulacak olan Litvanyalı Blue Bird Nordic (BBN) adlı şirketin de çalışmalarını sürdürdüğü ve ortaklık yapısının değiştiği ileri sürüldü. Şirketin Kuzey Avrupa ülkelerine yönelik olarak faaliyette bulunacağı belirtiliyor. 

Yeni kurulacak şirketlerden biri de base olarak İzmir'i seçen ve 5 adet B777 tipi uçakla kargo uçuşlarıyla işe başlayacak olan Anka Air. Şirket, SHGM'den gerekli ön izni aldı ve iki uçağını bir süre önce İstanbul Atatürk Havalimanı'na getirdi. 

Yıllardır hiç şirket kurulmayan Türk sivil havacılık sektöründe Atlas Global'in iflas etmesinden sonra faaliyetlerine ara veren Onur Air'in de uçuş sertifikasının iptal edilmesiyle Türkiye sivil havacılık filosundan 50'ye yakın uçak eksildi. Yeni kurulacak şirketlerle sektöre ilk etapta 20'ye yakın uçak girecek, daha sonra da bu sayı giderek artacak. 

Sektörde halen, THY'nin yanı sıra Pegasus, Sun Ekspres, Corendon, Free Bird ve Tailwind adlı 6 şirket havayoluyla yolcu taşımacılığı faaliyeti gösteriyor. 

Kargo taşımacılığında ise, ACT, MNG ve ULS adlı üç şirket faaliyet gösteriyor. Yıllarca 550 (pax-kargo) civarındaki uçak sayısında duraklayan sektörde THY'nin filoyu arttırmasıyla yolcu uçağı sayısı 575'e, kargo uçak sayısı da 39 adede çıkarak sivil havacılık filomuzdaki uçak sayısı 614'e kadar yükseldi. Yeni kurulan şirketlerin getireceği uçaklarla TC tescilli uçak sayısı 650'ye çıkacak. 

Bu demektir ki, hepsi ay yıldızlı bayrak taşıyan 650 uçak Türkiye turizmi, haliyle ekonomisi ve kalınması için uçacaktır. 

Tüm bu gelişmeler havacılık sektörünün yükselen başarı grafiğinin anlamlı birer göstergesi olarak gurur vesilemizdir. 

+ işareti sonrasındaki sayılar Wet-Lease kiralanmış uçaklardır. Sayıya Corendon Dutch(3), Corendon EuropaMalta (15), Free Bird Europa-Malta(2), THY- Air Albania (1) dahil değildir.