• 03 Ağustos 2022 23:23
  • 0
  • 1 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

Avrupa havayollarında olanlar

Bu yazıyı dinleyin
Uğur Cebeci 03 Ağustos 2022 Avrupa havayollarında olanlar

Avrupalı havayolu şirketleri 2022 yılı yaz aylarından önemli kârlar bekliyorlardı. Pandemi dönemindeki zararların eriyeceği tahmin ediliyordu. Ama öyle olmadı. Ufukta mali yapıda hızlı bir düzelme de görülmüyor. Türkiye'de ise beklenenden fazla doluluk var. İptal edilen uçuş nokta sayısı da yok denecek kadar az. 

Beklenen olmadı. Başta Lufthansa, Air France, BA gibi havayolları pandemi döneminde çok ciddi zarara uğradılar. Ama devlet yardımlarından büyük ölçüde yararlandılar. Personel azaltarak, evden çalışmayı çok hızlı yaygınlaştırarak ve masrafları en aza indirerek durumu kurtarmak istediler. 2022 yaz aylan ve üçüncü çeyrek sonunda zarardan tümüyle kurtulmanın yanı sıra ciddi bir kâr hedefleniyordu ama olmadı. Havalimanlarmdaki yetersizlik, uçuş iptalleri, iptallerle gelen bilet iadeleri, bavul kayıplarına yapılan ödemeler birbirini izledi. Üstelik bazı hatlarda hiç uçmama karan aldılar. Hatta bu iptal kararı aldıkları hatların bir kısmı çok da kârlı hatlardı. 

Başta Lufthansa olmak üzere yine günlük de olsa grevler ve iş yavaşlatmalar Avrupa havayolu şirketlerinin içini kemirmeye devam ediyor. Yakıt fiyatları, bilet ücretlerindeki artışlara rağmen bir türlü dengeye gelmiyor. 

Türkiye’de durum farklı

Biz de ise durum farklı. Başta THY ve Pegasus yüksek fiyatlara bilet satıyorlar. Savaş nedeniyle bazı noktalara yapılan uçuşlarda uçuş süresi artıyor, doğal olarak fazla yakıt harcaması oluyor. Yine de beklenenden fazla doluluk var. Bu arada iptal edilen uçuş nokta sayısı yok denecek kadar az. Bazı noktalara 2019 öncesi bile yapılmayan çok sayıda frekans artışı da dikkat çekiyor. Bizde havayolları mali olarak ne kadar sağlam bir zeminde duruyorsa, Avrupa'da iflas noktaları olmasa da hedefler çoktan şaştı. Onların tek gücü devlet desteği.. (Hürriyet)

Görseller