• 12 Mayıs 2021 08:59
  • 0
  • 2 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

Ukrayna’dan Alanya’ya haftada üç uçak inecek

Bu haberi dinleyin
12 Mayıs 2021 Ukrayna’dan Alanya’ya haftada üç uçak inecek

 

ALTAV ve ALTİD Başkan Yardımcısı Mehmet Dahaoğlu, “Pegasus Havayolları 28 Mayıs’tan itibaren haftada 3 kez Kiev’den Alanya–Gazipaşa Havalimanı’na sefer düzenleyecek” dedi.

Daha önce iki kez ertelenen Kiev’de 11-13 Mayıs’ta gerçekleşen 26’ncı UITTFuarına katılan Alanya Tanıtma Vakfı (ALTAV) ve Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkan Yardımcısı Mehmet Dahaoğlu, pazarının bu dönemde eldeki tek Pazar durumunda olduğunu söyledi.

Fuar ile ilgili izlenimlerini aktarıp pazarına yönelik değerlendirmelerde bulunan Dahaoğlu şunları söyledi:

Fuarlığı’nın 300 metrekarelik Türkiye adasında katıldık. Nüfusu 44 milyon olan’dan 2019 yılında 800 bin civarında turist gelmiş iken, 2020’de Antalya ve bölgesine 560 bin turist geldi. Pandemi nedeniyle, turist sayısına göre en az etkilenen ülkelerden biri oldu.

‘THY’nin haftada 73 seferi var”

Hali hazırda, 22 Nisan’da Sağlıklığı’mızın tavsiye niteliğinde göndermiş olduğu yazıya göre, 16 ülke vatandaşı için 15 Mayıs itibari ile Covid 19-PCR testi zorunluluğunun kaldırılacağı söylenmişti. Türk Hava Yolları bunu kendi web sitesinde duyurmaya başladı ve satışlarına biraz da olsa hareketlilik kazandırdı.

Fakat henüz bu karar hayata geçmedi, zira bu yazıyı İçişlerilığının genelge ile Sivil Kurumuna bildirmesi gerekiyor ki onlar da diğer ülkelerdeki sivil kurumlarına, sınır kapılarına, emniyete ve konuyla alakalı ülke giriş çıkışlarında sorumlu kişilere de göndersinler. Halen Türk Hava Yollarının’dan Türkiye’ye haftada 73 uçuşu var.

Bunların 63’ü İstanbul, geri kalanlar Dalaman ve Ankara olarak gerçekleşiyor. Umarız bu uçuşlara Alanya-Gazipaşa Havalimanı (GZP) veya Antalya uçuşu da eklenir. Güzel bir gelişme de Pegasus Havayolları’nın 28 Mayıs’tan itibaren GZP’ye uçuş başlatıyor olması. Uçuşlar haftada 3 kez Kiev’den GZP’ye olacak. Pandemide dahi yüzümüzü güldüren’dan umarız çok daha fazla turist alırız."