• 07 Temmuz 2023 01:19
  • 0
  • 3 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

Güvenlik ve turizm

Bu yazıyı dinleyin
Fehmi Köfteoğlu 07 Temmuz 2023 Güvenlik ve turizm

Fransa’nın Nanterre kentinde 27 Haziran'da Cezayirli genç sürücünün polisin açtığı ateşle yaşamını yitirmesi üzerine başlayan protestolar ülke içinde başkent Paris’ten sonra Lyon ve  Marsilya’ya yayıldı, ardından yurt dışına, sınır komşusu Fransızca konuşulan Belçika ve İsviçre’ye taştı.

Bu arada İtalya Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Antonio Tajani, protestoların başka bölgelere yayılmasının önlenmesi gerektiğini söyledi.

Olaylar dünyanın en çok turist alan ülkesi Fransa’da sezon ortasında yaşanması sorunu daha da önemli hale getirdi.

Sorunu kendi özeli yanında turizm açısından da önemli hale getiren olaylar sırasında Çinli bir turist grubunun saldırıya uğraması ile bir İspanya seyahat acentesinin otobüsünün yakılması oldu.

Olaylar nedeniyle Fransa’ya yapılmış rezervasyonlarda çok sayıda iptal oldu. Öyle ki olaylar nedeniyle Fransa’nın bu yıl en çok ziyaretçi alan ülke ünvanını  yitirebileceği bile konuşulmaya başladı.

Olay turizmde güvenlik konusunu gündeme getirdi.

Bunlar genel ve her zaman geçerli olan doğrulardır.

Ancak bu genel doğruya aykırı durumlar var.

Şöyle ki

Geçen hafta Fransa’da daha önce değişik zamanlarda başka ülkelerde yaşanan bu tür olaylar konjonktürel (O andaki) bir durum  iken güvenlik konusunun yapısal, kalıcı bir hal olduğu ülke ve durumlar var,

Örneğin Meksika, yerel halk ve turistler için güvenlik açısından en riskli ülkelerdendir.

International SOS’un yayınladığı, 2023 Risk Haritası'ndaki verilere göre dünyada şiddetin en çok yaşandığı ilk 10 şehrin 9’u Meksika’dadır.

SOS verilerine göre dünyanın en güvenli ülkeleri listesinin ilk ilk üç sırasında İsviçre, İzlanda ve Norveç, buna karşılık en az güvenli ilk üç ülkenin başında Jamaika var. O’nu Brezilya ve Güney Afrika izliyor. Meksika beşinci sıradadır. Şehir bazında ise Meksika’nın 330 bin nüfuslu Colima kenti yılda 601 cinayetle nüfusa oranla en yüksek cinayetin işlendiği yer.

İlginçtir, turistlerin olduğu plajlarda güvenlik elleri tüfekli kumsalda dolaşan askerler tarafından sağlandığı Meksika turizmde son yıllarda en hızlı yükselen destinasyondur.

Meksika, 2018 yılında dünyanın en çok ziyaretçi aldığı ilk 10 ülke arasında bile değilken 2022’de 33 milyon turist ile ilk 10’da 6. Sıraya yükseldi .

Bu konunun tüketici yönü. Yani Meksika güvenlik açısından bu durumda olmasına rağmen tatilciler bu ülkeye gidiyor.

Ama yalnız tatilci tüketici değil yatırımcılar da Meksika’yı tercih ediyor.

Aralarında Marriott, Accor, Wyndham ve Hilton’un da olduğu uluslararası zincir oteller Meksika’ya yatırım yapıyor.

Bu zincirlerin girdiği herşey dahil sistemini ilk olarak Meksika’da uygulamaya koydu. 

Fransa’da birden çok şehirde ve yağmalara kadar uzayan olaylar tur iptallerine neden olurken Meksika’da şiddet birden çok şehirde ve sürekli yaşandığı halde ülkeye gelen turist sayısı azalmıyor, artıyor. !

Ama Meksika örneği güvenliğin önemli olmadığı anlamına gelmez. 

Güvenlik her yerde her zaman önemlidir ve hafife alınamaz.