• 28 Temmuz 2020 20:49
  • 0
  • 3 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

Almanya Türkiye'den gelenlere ‘Zorunlu test’ uygulayacak

Bu haberi dinleyin
28 Temmuz 2020 Almanya Türkiye'den gelenlere ‘Zorunlu test’ uygulayacak

Almanya Sağlıkı Jens Spahn, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu "riskli bölgeler"den dönenlerevirüs testinin zorunlu hale getirileceğini açıkladı. 

Konuyla ilgili eyalet sağlıklarına talimat verdiğini belirten Spahn, uygulamanın haftaya yürürlüğe gireceğini belirtti. Spahn, "Tatilden dönenlerin farketmeden başkalarına da virüs bulaştırmasını ve böylece yeni enfeksiyon zincirlerine yol açmalarını engelememiz gerekiyor" diye konuştu.

Deutsche Welle Türkçe(nin haberine göre'da tatil hareketliliğinin başlamasından bu yana yenivirüs vakalarında artış görülüyor. Geçen hafta en son Mayıs ayında görülen rekor rakamlar kaydedilmiş, bunun üzerine federal ve eyalet sağlıkları harekete geçmişti.

Gönülle iken zorunlu olacak

Cuma günü yapılan son sağlıkları konferansından havalimanlarında test istasyonları kurulması kararı çıktıysa da testin zorunlu değil gönüllülük temelinde yapılması kararı alınmıştı. 

Halihazırda Sağlıkları Konferansı dönem başkanlığını yürüten Berlin eyaleti Sağlıkı Dilek Kalaycı, testlerin zorunlu kılınmasının hukuki açıdan mümkün olup olmadığının inceleneceğini duyurmuştu.

"Test ücretini riskli bölgelerden gelenler kendi ödesin"

Sağlık konusundan eyalet yönetimlerinin sorumlu olduğu bir federal yapıya sahip olan'da hafta sonundan bu yana kimi eyaletlerin yönetimleri testlerin zorunlu hale gelmesini talep ediyor. 

Kuzey Ren-Vestfalya (KRV) eyaleti Sağlıkı Karl- Josef Laumann havalimanlarında yapılması zorunlu hale gelecek olanvirüs testlerinin ücretinin tatilcilerin kendisinden karşılanmasını talep ediyor. 

Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) üyesi Karl-Josef Laumann, "Eğer bir vatandaş kendi isteğiyle riskli bölge sayılan bir ülkeye gidiyorsa, riski kendisi üstleniyor demektir" diye konuştu ve testlerinin masraflarının bu kişilerin kendileri tarafından karşılanmasını talep etti. 

Almanya'da tatilcilere gönüllülük temelinde yapılanvirüs testlerine geçen hafta sonundan itibaren pek çok havalimanında başlanmıştı. 

Koch Enstitüsü: Türkiye riskli ülke

Almanya'da Federal hükümetin pandemiden sorumlu bilimsel kuruluşu olan Robert Koch Enstitüsü'nün riskli bölge ilan ettiği ve Türkiye'nin de aralarında bulunduğu ülkelerden gelenlerin'da 14 günlük zorunluluğundan muaf olması için ülkeye girişten en geç 48 saat içinde negatif test sonucunu ibraz etmesi gerekiyor.

Ancak bu uygulamasına ilişkin denetimin yetersiz kaldığı görülmüş, bu nedenle de sağlıkları uygulamada iyileştirmeye gitmek üzere en son geçen Cuma toplanmıştı. Havalimanlarına ilaveten kara hudutlarında ve ana tren garlarında da test istasyonlarının yaygınlaştırılması hedefleniyor.

Almanya'da vakalarda artış var

Zorunlu test uygulamasına, Kamu Sağlığı Hekimleri Birliği, tek kerelik testlerin getirisi olmayacağı tezi ile karşı çıkıyor. Birlik Başkanı Ute Teichert, "Bir kişi'ya dönmeden önceki gün bir eğlenceye veya kutlamaya katıldı ve orada virüs kaptıysa, bunun hemen ertesi gün tespitinin müspet olmayacağına" dikkat çekti.

Almanya'da Robert Koch Enstitüsü'nün Pazartesi sabahı açıkladığı rakamlara göre, son 24 saat zarfında bildirilen yeni vaka sayısı 340. Böylece toplam vaka sayısı 205 bin 609'a yükselmiş oldu. Cuma günü 815, Cumartesi günü de 781 vaka tespit edilmesiyle Mayıs ayı seviyesine geri dönülmesi endişeye neden olmuştu.