• 06 Ağustos 2020 11:22
  • 0
  • 1 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

“Antalya ve Bodrum yasağı kalkmasa TUI batacaktı”

Bu haberi dinleyin
06 Ağustos 2020 “Antalya ve Bodrum yasağı kalkmasa TUI batacaktı”

 

Almanya’nın Antalya, izmir, Aydın ve Muğla'ya seyahat yasağını kaldırmasının arkasında, Türkiye'nin verdiği güvencelerin yanında TUI'nin büyük baskısı çıktı. 

Koronavirüs krizi başladıktan sonra yedi hafta içinde 1 milyar Euro kaybeden ve halihazırda 5 milyar Avro zararda olan TUI, sıkıntılı günler yaşamaya başladı. 

Almanlar'ın en çok tercih ettiği tatil beldeleri olan Ege ve Akdeniz sahilleri seyahat yasağına takılınca TUI tüm gücüyle devreye girdi. 

‘Mayorka modeli’ önerdi

Ali Gülen’in Sözcü Gazetesi’ndeki haberine göre TUI bir yandanmanya'da, diğer yandan Türkiye'de hijyen konsepti için gereken adımların atılmasına katkı sağlarken, diğer yandan daman politikacılara sürekli baskı yaptı. 

Çünkü, Türkiyeinin kapanması TUI'ye büyük darbe vuruyordu. Temmuz ayının son haftasında TUI'nin şefi Fritz Joussen, bir ara çözüm önerdi Joussen, hemman politikacılarına hem deman basınına, "Bütün ülke için değil ama bölgeleri için seyahat uyarısı kaldırılabilir. Türk kıyılarında yüksek hijyen ve sağlık önlemleri var. Mayorka örneği gibi başlayabiliriz. Önce kısıtlı olarak bazı bölgeler için uyarı kaldırılır. Birkaç bin turist gider, sonra gerisi gelir" çağrısı yaptı. Ardından 4 Ağustos itibarıyla kalkan seyahat uyarısı, bölgedeki diğer Türk otellerine ve TUI'yle çalışan büyük tatil beldelerine nefesdırdı.

Zarar ve sermaye artışı

Türkiye'nin güvenceleri ve TUI'nin de bastırmaları sonucu, kısmi olarak uyarı kaldırılmış oldu. 

Böylece TUI daha büyük bir zarardan ve sermaye artırımı mecburiyetinden kurtuldu. 

Bavyera Radyosu'na açıklama yapanmanı Thomas Bareiss da "Ege, İzmir, Antalya ve'a seyahat uyarısı kalkabilir. Oradaki enfeksiyon sayıları düşükse, aşamalı bir kaldırmadan söz edebiliriz" demişti.