• 24 Haziran 2020 17:06
  • 0
  • 1 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

İngiltere'den Türkiye'ye iyi haber: Türkiye’ye gidenlere karantina uygulamayacak

Bu haberi dinleyin
24 Haziran 2020 İngiltere'den Türkiye'ye iyi haber: Türkiye’ye gidenlere karantina uygulamayacak

İngiltere'de yayımlanan The Guardian gazetesi, hükümetinin aralarında Türkiye'nin de bulunduğu bir dizi ülkeye tatile gidenlerin dönüşlerinde kendilerini iki hafta süreyle karantinaya almaları kuralını kaldırmaya hazırlandığını duyurdu.

Gazete, bu konudaki kararın, turizm sektörüne zaman tanımak için, hükümetin karantina programını gözden geçireceği pazartesi gününden önce açıklanmasının beklendiğini bildirdi.

“Hava köprüsü”

BBC Türkçe’nin aktardıklarına göre The Guardian, ile tatil merkezleri arasında kurulacak "hava köprüsünün" Türkiye, İtalya,,, Hırvatistan, Avusturya ve'yı kapsayacağını yazdı.

Listenin, enfeksiyon oranının vatandaşlarının tatil dönüşü 14 gün kendilerini karantinaya almasını gerektirmeyecek kadar düşük olması kriterine göre hazırlandığı belirtildi.

Adı açıklanmayan bir hükümet yetkilisi 100 bin kişiye düşen vaka sayısına bağlı olarak listenin değişebileceğini, programın "Çekirdek Akdeniz ülkeleri" ve Orta Avrupa'daki bazı ülkelerini kapsamasının planlandığını söyledi.

29 Haziran'a kadar geçerli olan kurallar uyarınca'ye gelenlerin kendilerini karantinaya almaları gerekiyor.

Aralarında eski Başbakan Theresa May'in de bulunduğu bir grup milletvekili, karantina kuralını,'nin kapılarını fiilen uluslararası seyahatlere kapatması anlamına geldiğini söyleyerek eleştirmişti.