• 10 Ağustos 2022 00:55
  • 0
  • 2 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

Suriye'de iç savaşa rağmen turizm canlanmaya başladı.

Bu haberi dinleyin
10 Ağustos 2022 Suriye'de iç savaşa rağmen turizm canlanmaya başladı.

Suriyeı Muhammed Rami Martin Covid-19 kısıtlamalarının kalkmasıyla, 2022 yılının ilk yarısında ülkeyi 750 bin kişinin ziyaret ettiğini bu rakamın 2021'de 570 bin olarak gerçekleştiğini söyledi.

Euronews’teki habere göre Suriye'de 11 yıl süren iç savaşın ardından ağır darbe alan sektöründe Suriyeli gurbetçiler umut ışığı oldu. 

Suriye,in zirve yaptığı 2010 yılında 10 milyon Batılı turist ağırladı. Ancak iç savaşın patlak vermesiyle herşey değişti. 

350 bin kişinin yaşamını yitirmesine, ülke nüfusunun yarısının evlerinden göçmesine ve milyonlarca kişinin yurt dışına mülteci olarak kaçmasına neden olan iç savaşın ardından Covid-19 salgını sektörün canlanmasına engel oldu. 

İşletmeci Somar Hazim, başkent Şam'ın eski bölgesinde 2009 yılında açtığı 18'inci yüzyıldan kalma bir binadaki butik oteli iç savaş nedeniyle kapatmak durumunda kalmış.

Her ne kadar Şam'da güvenlik yaklaşık bir yıl önce yeniden sağlansa da, Suriye hala savaştan parçalanmış durumda ve yabancı turistler tarafından hala pek tercih edilmiyor.

Hazim, kapattığı oteli yeniden açmayı düşünmediğini söylüyor. Hazim'in bu kararı iç savaştan sonra sektörünün kırılganlığını yansıtıyor.

Gurbetçiler yabancılar kadar para harcıyor

Suriyelığı ise olumlu yönde kıpırtılar olduğunda işaret ediyor. Reuters haber ajansına konuşanı Muhammed Rami Martini'nin verdiği rakamlara göre Covid-19 kısıtlamalarının kalkmasının ardından, 2022 yılının ilk yarısında ülkeyi 750 bin kişi ziyaret etti. Bu rakam 2021'de 570 bin olarak gerçekleşti.

Bakan, yurt dışından ülkeyi ziyarete gelen yabancılar arasında Iraklıların ilk sırada yer aldığını belirtti. 

Yaklaşık 100 bin Iraklı turistin yanı sıra, ülkeye Lübnan ve diğer bazı dost ülkelerden turistlerin ziyarete geldiğini aktarana göre asıl ziyaretçi sayısını arttıran unsur yurt dışında yaşayan Suriyeliler. 

Turizmına göre Suriyeli gurbetçiler de yabancı turistler kadar para harcıyor ve ekonomik gelire büyük ihtiyaç duyan ülkeninine büyük katkı sağlıyor.(Euronews)