• 16 Temmuz 2020 13:27
  • 0
  • 3 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

Volkan İbil, Çin’de Shangri-La Otelinin barında Türkiye’nin kültür elçisi gibi çalışıyor

Bu haberi dinleyin
16 Temmuz 2020 Volkan İbil, Çin’de Shangri-La Otelinin barında Türkiye’nin kültür elçisi gibi çalışıyor

World OP 100 Bartender adayı olan 1982 Aydın Nazilli doğumlu Volkan İbil, Türkiye, Fransa Paris ve Çin’in Hong Kong özel bölgesinde çeşitli otellerin barlarında çalıştı. Şimdi de Çin’en en yüksek binasındaki Shangri-La Otelinin Atmosphere Bar'ında oralet adıyla kokteyl hazırlayıp Çinlilere de ‘Oralet’ demeyi öğretti…

Kerem Köfteoğlu’na bilgi veren İbil, Muğla Anadolu Otelcilik ve Servis /Bar bölümünden mezun olduktan sonra, Türkiye, Fransa Paris ve Çin’in Hong Kong özel bölgesinde çeşitli otellerde çalıştığını söyledi. İlk stajını 2001’de Marmaris Veronica Bar’da yaptı. Dört yıl sonra’daki Club Catamaran’da  sigortasız, güvencesiz çalıştı. Sonra’un en iyileri olarak bilinen üç otelin bar müdürlüğünü yaptı. Otel yönetimi onu 2016 yılında önce Hong Kong, ardından Paris’teki tesislerinde çalışmaya yolladı.

İbil, Hendrick's Gin’in yeni açılan üretim tesisleri için Londra ve İskoçya’da verilen davetlerde Türkiye’yi temsil etti. Sri Lanka’daki bir otelde çalışma için sözleşme imzalayan İbil, bir hafta önce yaşanan terör saldırısından dolayı rotayı Pekin’e kırıp burada bir otelde çalışmaya başladı. 

Kendi konseptini yarattı

“Biz barmenler sadece bira kapağı açan, cool görünen dövmeli asi çocuklar değiliz” diyen İbil bu konudaki görüşlerini şöyle özetliyor: “Bizler birer psikolog, kimyager, Show men, komedyeniz. Ayrıca üreten yaratıcılarız. Her birimiz bu yarışta biraz daha öne çıkabilmek işimizi daha iyi yapıyoruz. Daha yaratıcı olmak ve denenebilecek yeni tatlar arıyoruz. Bunları bulduğumuzda misafirlerimize sunuyoruz. Bu da bir sanattır. Bu yüzden kendime ait ‘LiquidArtMan’ konseptini yarattım. Sosyal medyada bir farkındalık yaratmak için bu adı kullanıyorum.”

Atmosphere Bar, Çin Dünya Kulesi'nin 80’nci katında yeran Shangri-La Otelinin çatı katında yeran Atmosphere Bar'ı 10 yıl önce Türk barmen olan Serhan Kuşaksızoğlu yönetti. Burası açıldığı günden beri Pekin’in en iyi barı olarak hizmet verdi. Bar, Pekin’in kuş bakışı seyredilebildiği, ünlü Yasak Şehir manzarasıyla öne çıkıyor.

Kuşaksızoğlu’nunmanya’daki Kempinski Otelde görevması üzerine geçen yıl bayrağı kendisindenan İbil, misafirlerin karşısınatı ayda bir değiştirdiği kokteyl menüsü, öğleden sonra Türk çayı-kahvesi sunumları ve çeşitli workshoplarla çıkıyor. Bitez Garden adıyla bir kokteyl hazırladığını hatırlatan İbil bununla ilgili yaşanan ilginç gelişmeyi şöyle anlatıyor: “Bu kokteyl oralet’e benzediğinden adını soranlara şaka yollu ‘oralet’ dedim. Bu ad öylesine tuttu ki, artık Çinliler bile oralet demeyi öğrenip bunun siparişini ‘bana bir oralet’ diyerek vermeye başladı.” 

Aynı zamanda World TOP 100 Bartender adayı olan İbil’in Türk lezzetlerine özgü sunumları bunlarla sınırlı değil. Nitekim, pazar günleri açık büfe uygulamasında misafirlere Türk atıştırmalık ve tatlılarının yanı sıra, Türk rakısı, ıhlamurlu viski, sumaklı kokteyl, mandalina reçelinden kokteyl, kışın ise sahlep ve tarhana çorbası ikram ediyor. Türk lezzetlerinin tanıtım elçiliğini yapan İbil, hazırladığı rakılı kokteyllerden birinin adını da “Bandırma Vapuru 1919” olarak koydu…

Atmosphere Bar’ın, Avrupa tarzı içecek karıştırma sanatının zarafetine sahip, canlı müzik ve eğlenceler de sunduğunu hatırlatan İbil, gönüllü olarak üstlendiği elçiliği hakkında şu bilgileri veriyor: “Yeni tatlar yaratmak mesleğimizin bir parçası. Bunu yurtdışındayken kendi kültürümü kullanarak yapıyorum. Böylece ülkemi daha iyi tanıtabileceğime inanıyorum. Türk lezzetlerini içeren yeni projeler üzerinde çalışıyorum. Yakında barımıza gelecek misafirlerimizin karşısına, Türk lezzetleriyle ilintili yeni sürprizlere çıkacağım.”