• 06 Haziran 2020 11:59
  • 0
  • 2 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

‘Yardım diye bankaların yolu gösteriliyor

Bu haberi dinleyin
06 Haziran 2020 ‘Yardım diye bankaların yolu gösteriliyor

 

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Fatih Aydın, "Bu zor süreçten en çok etkilenen turizmcilere hükümet, en kolay olanı seçmiş bankaların yolunu adres göstermiş insanlarımızı bankaların vicdanına havale etmiştir" dedi.

Düzenlediği basın toplantısında partisinin hazırladığı “Turizm Sektörünün Sorunları Raporu’nu kamuoyu ile paylaşan Genel Başkan Yardımcısı Fatih Aydın, Meclis'te bekleyen TÜRSAB yasasının varsa eksiklikleri giderilerek acilen yasalaştırılması gerektiğini belirterek “Yıllardır sektörün ihtiyacı olan Turizm Meslek Yasası'nın acilen çıkartılması gerektiğini söyledi.

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Fatih Aydın raporda yer alan değerlendirmeleri aktarırken sektöre yönelik alınması gereken tedbirleri 19 baslık altında sıralayarak şunları söyledi:

İktidar, sadece holdinglerin, büyük otel zincirlerinin değil, bu sektörden geçimini sağlayan fakat aylardır para kazanamayan insanlarımızın yaşadığı sıkıntıları gidermek için gerekli tüm adımları atmalıdır.

Var olan personelin sektörde devamlılığının sağlanması ve turizm okulları mezunlarının sektörde kendine yer edinebilmesi için sezonluk çalışan personelin askı döneminde işsizlik sigortalarından yararlanmasının sağlanmalı.

Turizme yatırım yapmaya gönüllü yatırımcılara yaşanan budöneminde finansal destek sağlanarak teşvik edilmeli.

Sağlık Bilim Kurulu benzeri bir yapının turizm içinde oluşturulması ve sektörün tüm taraflarının bir araya getirilmeli. 

Eximbank, Destekleme Fonu gibi kaynakların sektörün hizmetine sunulması da kaydedilerek, nakit akısında yaşanan darboğaz giderilmelidir.

Şirket iflasları yasaklanmalı, kötü durumda olan şirketlerin faaliyetlerini sürdürebilmeleri bakımından şirket evlilikleri ve birleşmelerinin kolaylaştırılarak teşvik edilmeli.

İç pazardaki potansiyel pazarı harekete geçirebilmek için devlet tarafından faizli tatilsi değil, faizsiz 'Tatil Desteği' uygulamasına acilen geçilmesi gerekir.

İç turizmi teşvik amaçlı olarak iç pazar turistlerinden KDV alınmaması önemli bir teşvik unsuru olacaktır. 

Karayolu ile ulaşımı mümkün olan komşu ülkelerden turist hareketliliğine destek olmak amacıyla, vize kolaylığı, mazot desteği vb. teşvikler uygulamaya konulmalıdır.