• 29 Nisan 2020 15:27
  • 0
  • 5 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

Biz bize yeteriz!

Bu yazıyı dinleyin
Zeynep Silahtaroğlu 29 Nisan 2020 Biz bize yeteriz!

 

 
Hafta sonundan beri güzel haberler ardı adına geliyor. Sayın Cumhurbaşkanımız mayıs sonu çifte bayram yasabileceğimizin sinyallerini veriyor. Turizm Bakanımız mayıs sonu itibari ile iç turizmi başlayabileceğini belirtiyor. 
 
Artık şeytanın bacağını bir şekilde kırmamız lazım. Mayıs sonu başlamazsa 15 Haziran ya da haziran sonu başlamalıyız. Elbette en önce iç pazar ile başlayacağız. Sadece biz değil tüm ülkelerde turizm önce iç turizm ile başlayacak. Mesela Rusya uluslararası uçuşları Ağustos başına öteledi. İtalya bu sene yurtdışı turizme kapalı olduğunu belirtti. Aynı kararı İspanya da verdi. Alman otoriterleri bu sene yurtdışında yaz tatilinin hayal olacağını belirtiyor.
 
Fransa cumhurbaşkanı ise yurtdışı tatillerin eylül öncesi mümkün olamayacağını belirtti. 27 Nisan’da AB komisyonu toplanarak Avrupa Birliği sınırlarının açılıp açılmamasını tartıştı. Ve genel karar olarak bu sene tamamen iyileşmeden AB ülkeleri kendi içinde kalmayı uygun görüyor.
 
Bu kararları Dünya Turizm Örgütünün 24 Mart 2020’deki raporu da destekliyor. Rapora göre dünya genelinde 2003 sars krizinde 3 milyon kişi, 2009 global krizinde ise 37 milyon kişi daha az seyahat etmiş. 2020 korona krizinde ise 440 milyon kişinin daha az seyahat edeceğini planlıyor. Bu da dünyada seyahat edenlerin %30’una denk geliyor.
 
Peki seyahat edenlerin sayısının azalmasının bedeli ne olmuş ve ne olacaktır? Gene Dünya Turizm Örgütünün 24 Mart 2020’deki raporuna göre 2003’deki sars krizindeki bedeli 50 milyar dolar, 2009’daki global krizde 99 milyar dolara mal olmuş. 2020’deki bedeli ise 450 milyar dolar kayıp olacağı ön görülüyor. Dünya turizm gelirinin %30’una denk geliyor. Dünya Turizm Örgütü bu kaybın 5 ila 7 senede telafi edilebileceğini de belirtiyor.
 
Oxford Economics’in 15 Mart 2020’de yaptığı çalışmaya göre ise 2009 global krizinde turizm sektöründe 470 bin kişi işini kaybetmiş. Aynı kurum 2020 korona krizinde de turizm sektöründen dünya genelinde tedarik zinciri ile beraber 2,8 ila 3,4 milyon kişinin işini kaybedebileceğini tahmin ediyor.
 
Virüsün turizm sektöründe nasıl bu kadar derin izler bırakacağına anlayabilmek için Singapur Teknoloji Üniversite’sinin tüm dünyanın içinde bulunduğu durumu değerlendirerek ülkelerin iyileşme süreçleri tespit ettiği raporunu incelemeliyiz. Buna göre ülkelerin korona savaşı ile %99 başarı sağlama takvimi şöyle:
 
Almanya, İspanya ve Fransa, 15-18 Mayıs’ta, 
 
İtalya,Belçika ve Yunanistan 21 -25 Mayıs’ta, 
 
İngiltere ve Rusya 27-28 Mayıs’ta,
 
Türkiye ise 29 Mayıs’ta,
 
Hollanda ise 9 Haziran’da %99 başarı sağlayacak. 
Aynı rapora göre bu ülkelerin korona savaşı ile %100 başarı sağlama takvimi ise şöyle:
 
Yunanistan 13 Temmuz’da, 
 
Rusya 20 Temmuz’da, 
 
Belçika 27 Temmuz’da, 
 
Almanya, Fransa ve İspanya 1-7 Ağustos’ta, 
 
Türkiye 12 Ağustos’ta,
 
İngiltere 14 Ağustos’ta, 
 
İtalya 25 Ağustos’ta,
 
Hollanda 8 Eylül’de %100 başarıya ulaşacak.
 
Öngörüler uluslararası sınırların %100 başarı sonrası açılacağı yönünde. Yani ağustos ikinci yarı eylül gibi açılması uygun gibi gözüküyor. Zira sonbaharda 2. dalganın yaşanacağı iddiası da var. Bu durumda bu yaz uluslararası sınırların tatil amaçlı yoğun şekilde açılmayarak olası 2. dalganın da atlatılması sağlanacak.
 
Tüm bu öngörülerin ışığında ülkelerin öncelikle iç turizmi başlatması hatta bu yaz sezonun sadece iç turizmle geçirmesi en doğal sonucu doğuruyor. Tüm dünya turizminde gibi ülkemizde de salgının yaratacağı büyük ekonomik zarar ve işsizliği iç turizmi başlatarak bir miktar azaltabiliriz. 
 
Turizm Bakanlığımızın liderliğinde iç turizmde “ Biz Bize Yeteriz” kampanyası başlatabiliriz. Sektör olarak herkesin tatil yapmasını sağlayabiliriz. Pandemi salgınında görev yapan tüm doktor ve sağlık hizmetlilerine Bakanlığımızın desteği ile çok özel tatil paketleri sunabiliriz. Ayrıca tatil için genelde yurt dışını tercih eden vatandaşlarımız ülkemizi tercih edebilir. Sınırlar açılınca yurtdışında yaşayan vatandaşlarımız da tatil için ülkemizi tercih edebilir.  
 
Ünlü bilim adamı Darwin’in dediği gibi zor zamanlarda ne en kuvvetli olan ne de en akıllı olan sadece değişikliğe en iyi uyumu sağlayan başarılı olur. Bizler de bu zor ama gerçekten çok zor zamanı ancak ülkece birbirimize destek olarak aşabiliriz.
Sayın Cumhurbaşkanımızın dediği gibi “Biz Bize Yeteriz Türkiye”.