• 26 Haziran 2020 17:51
  • 0
  • 4 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

Dünya 5’ten büyük değildir, ama Türk turizmi 5-0 öndedir

Bu yazıyı dinleyin
Zeynep Silahtaroğlu 26 Haziran 2020 Dünya 5’ten büyük değildir, ama Türk turizmi 5-0 öndedir

Dünya 5’ten büyük değildir, ama Türk turizmi 5-0 öndedir.

Nasıl mı?

1970'lerde 50-60 bin yatak kapasitesine sahip olan Türkiye, 1980'lerde dönemin Başbakanı merhum Turgut Özal ile bir yatırım atağına başlattı.

Biz 80 başlarında turizme başladığımız da İspanya ve İtalya ve diğer Avrupa ülkeleri bizden 30 yıl öndelerdi. Biz kelimenin tam anlamı ile 0’dan başladık. 90’larda sadece 5 milyon turist ağırlarken 2019’da 52 milyona ulaştık ve dünya 6. sı olduk

Dünyada turist sayısı son 40 yılda 200 milyondan 7 kat artırarak 1,4 milyara ulaşırken bizler ise 30 yılda 10 kat attırmışız.

Turizm Türkiye’nin her anlamda başarı hikayesidir. Ülke olarak yoktan var ettik ve son 30-35 yılda 200 milyar dolara yakın bu sektöre yatırım yaptık. Toplamda 1,7 milyon yatak kapasitemiz ve 1,2 milyon turizm çalışanımız ile 2019’da 35 milyar dolar gelir elde ettik. 2020 hedefimiz ise 40 milyar dolar gelirdi. 

DTÖ raporlarına göre Türk turizmin etkileşim içinde olduğu 54 sektör ile 2019’daki dolaylı ve dolaysız geliri ise 85 milyar dolar düzeyindedir. 

Türk turizmin ekonomisindeki etkisi yüzde 10 civarındadır. Turizm aslında Türkiye’nin %100 yerli olarak üretilmiş ihraç malımızdır.

Bu dev sektörün dünyadaki ekonomik durumu ise şöyledir. 

2019’da 1,4 turist sayısı ve 1,7 milyar dolar ile seyahat ve turizm sektörünün toplam dünya ekonomisine katkısı 8,9 trilyon dolar.

330 milyon civarı çalışan da sektörde hizmet etmiş. Dünyadaki her 10 kişiden biri turizmde çalışıyor.

  • Dünya ekonomisine yüzde 10 civarı katkı sağlıyor.
  • 950 milyar dolar yatırım ile dünya yatırımın yüzde 5’i turizm yatırımı kapsıyor.

Hiç kuşkusuz dev boyutta olan turizm ve seyahat sektörü pandemiden en çok etkilenen sektörlerden biri.DTÖ raporlarına göre ilk 3 ayda 2019’a göre yüzde 22 azalmış.

Gene DTÖ öngörülerine göre 2020 dünya turizminde 3 senaryo var. 

  • İyi senaryo yüzde 58 gerileme
  • Orta senaryoyüzde 70 gerileme
  • En kötü senaryo ise yüzde 78 gerileme

Sonuç olarak turist sayısında 850 ila 1,1 milyar arası azalma, gelirde 910 milyar ile 1,2 trilyon dolar civarı azalma ve 100-120 milyon civarında doğrudan iş kaybı tahmin ediliyor.

Tüm bu istatistikler ve tahminler sonucunda Dünya turizmi neredeyse 35-40 yıl geri gitmiş olacak.Uzmanlar krizin dünya çapında toparlanması 5 seneyi alacak.  DTÖ de 5 – 7 sene olarak öngörüyor.

Peki Türk turizmi ne durumda olacak?

Türk turizmi de dünya ile paralel olarak bu yıl yüzde 50 hatta daha fazla kaybedebilir.Tüm dünya turizm ülkeleri gibi bizde geriledik ve herkesle aynı start noktasındayız. Ancak herşeye rağmen Türk turizm çok şanslı konumdadır. Çünkü biz turizme başladığımız 40 sene evveline göre Akdeniz ülkelerin çok önündeyiz.

Neden mi?

Şöyle ki biz, en güzel ve en yeni otel yatırımlarımız, mükemmel altyapımız, en deneyimli elemanlarımız, en hijyenik otellerimiz, ülkemizin olağanüstü tarihi ve doğal özellikleri, en önemlisi 90’lardan beri her 3 ile 5 yılda bir yaşadığımız krizleri yönetme becerimiz ve de sektörden gelen turizm bakanımız ile 5 – 0 öndeyiz. 

Büyük bir devlet adamı Churchill der ki “hiçbir kriz boşa harcanmamalı”.

İşte bu vizyonla ensemizi karartmadan, elimizdeki güçlü yönlerimizi değerlendirerek turizmdeki bundan sonraki yol haritamızı çizmeliyiz.

Allah bize konumu, tarihi ile ve doğası ile olağanüstü bir ülke vermiş. Cari açığımızı büyük ölçüde kapatan ve ekonomimize büyük destek veren turizmi, stratejik sektör tespit edip turizmde milli seferberlik ilan etmeliyiz. 

Bu vesile ile tatile çıkacak vatandaşlarımızın ve yurt dışında yaşayan 8 milyon üstü vatandaşlarımızın en azından bir tatillerini birkaç sene ülkemizde geçirmesi için teşvik edilmesini öneriyorum. 

Dünya genelinde otoriteler milliyetçiliğin kuvvetlenerek ülkelerin kendi için turizme yöneleceği görüşündeler. Bütün ülkeler kendi iç turizmlerini bir süre güçlendirmeye çalışacaklar. 

Biz de benzer refleks ile turizmi milli mesele haline getirmeliyiz. Sahip olduğumuz muhteşem değerleri kuvvetlendirmek için hep beraber birlik olmalıyız. 

Kendi turizmimizi ayakta tutacak ve destekleyecek akılcı stratejiler gerçekleştirebilir ve uygularsak, biz çok çabuk toparlanır ve inanılmaz turizm gelirleri sağlayabiliriz. 

Hatta 5 seneden daha az sürede toparlanabilir ve turist sayısı olarak değil gelir olarak ilk 5’te olabiliriz.