• 11 Nisan 2020 04:55
  • 0
  • 4 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

İptal, erteleme, avanslar, krediler ve eldeki rezervasyonlar

Bu yazıyı dinleyin
Zeynep Silahtaroğlu 11 Nisan 2020 İptal, erteleme, avanslar, krediler ve eldeki rezervasyonlar

 

 
Dünya Bankasının Verilerine göre Korona pandemi salgını sonrasında Turizm ve Seyahat sektörü en çok darbe yiyecek sektör. Nedeni ilse çok basit:
 
1) İnsanlar ekonomik olarak tatile fazla bütçe ayırabilecek güçte olmayacak.
2) Yaşadığı sıkıntıları atmak için insanlar elbette evlerinden çıkıp uzaklaşmak isteyecekler ama tespitlere göre ülkelerarası seyahatler değil kendi ülkelerinde seyahat edecekler.
3) İnsanların eskisi gibi tatil paketleri alacak güvenleri yerine gelmesi de bir zaman alacak.
 
Tüm bunların sonucu olarak turizm sektörü ve yanında taşıdığı tüm sektörler en azında bu sene için çok darbe alacak.
 
Turizmin dünya üstündeki tüm ana aktörleri bunun çok ciddi farkındalar. Ve eğer devletler ülkelerindeki bu sektörün oyuncularına destek vermez ise turizmdeki çöküşün domino etkisi ile birçok sektöre sirayet edeceğini ve ülke ekonomilerinin toparlamasının daha da uzun süreceğinin farkındalar. Peki nasıl önlemler aldılar?
 
Öncelikle müşterinin turizm sektörüne olan güvenini muhafaza etmesini sağladılar.
Avrupa Birliğinin ve devletlerin ortak kararına göre Almanya, Fransa, Belçika, İtalya, Hollanda ve Yunanistan’daki tur operatörleri, tatil paketi almış olan müşterilerin rezervasyonlarının iptal değil başka bir tarihe ve destinasyona ötelemek üzere kupon vermeye başladılar. 
Tur operatörünün rezervasyon yapmış mevcut müşteri portföyünü kaybetmemesini sağladılar.
 
Böylece zaten zor durumda olan tur operatör ve otellerin daha da fazla kötü duruma girmesini tetiklenmemiş bilakis mevcut durumunu korunmuştur.
 
Peki Avrupa’da ortak akıl bu şekilde iken bizde durum nasıl gelişiyor?
 
Bakanlığımız güzel başlayan 2020 sezonu için tur operatörlerin erken rezervasyonları için ödemiş oldukları avansları, otellerin geri ödemesi için 6 ay vadeli ve şartları henüz daha belli olmayan kredi olanağı verilmesi için çalışmalara başladı.
 
İptal edilen rezervasyonlar dışında halen daha oldukça yoğun rezervasyonları olduğu halde yurtiçi ve yurtdışı tüm operatörleri ödedikleri erken rezervasyon avansların tamamını bakanlığın bu yaklaşımından dolayı otellerden geri alma talebinde bulunmaya başladılar.
 
Şartları henüz daha bilmesek de otellere kredinin verilmesi elbette olumlu bir yaklaşımdır. Ancak şu soruların cevaplarını net şekilde verebilirsek krediye yaklaşımımız daha da olumlu olacaktır:
 
- Tur operatörlerinin müşterilerin rezervasyonlarını iptal etmeyip ileri tarihe kupon veriyorsa, oteller neden tur operatörlerine avanslarını geri ödeyecek bir de üstüne faiz gideri ödeyecek??
 
- Neden rezervasyonu olan mevcut müşterilerimizin de ödenmiş avanslarını geri ödeyerek rezervasyonların elimizden gitmesine müsaade ediyoruz?
 
- Genel görüş, salgın süreci azalınca insanların öncelikle ve yoğunlukla kendi ülke sınırları içinde seyahat edecekleri yönünde. Bakanlığımızın da açıklamaları bu yönde. O zaman iç turizmi elimizde tutmak ve kısa süre sonra canlandırmak yerine neden özellikle erken rezervasyon yapmış ve iptal edilmemiş iç turizm avanslarını geri ödüyoruz?
 
- Eğer önümüzdeki 6 ay içinde turizm geliri istenilen düzeyde olmaz ise oteller aldıkları banka kredilerini ve faizlerini nasıl ödeyecekler?
 
- Neden müşteri güvenini ve otelcilerin motivasyonunu olumsuz yönde etkilensin?
 
- Neden müşterilerin rezervasyon haklarını ileri tarihe ötelemiyoruz?
 
- İyi başlayan 2020’ye ait rezervasyon birikimlerimizin tamamını iptal edersek salgın geçtiğinde tekrar toparlanmamız ne kadar süre alacak?
 
- Neden en çok darbeyi almış ve alacak olan konaklama sektörüne biz de Avrupa gibi stratejik yaklaşmıyoruz?
 
Belki sektörün tüm bu yaşanan kargaşadan dolayı net olarak anlayamadığı göremediği bir nokta vardır. İçinde bulunduğumuz süreci ve bundan sonra planlanan süreçler daha net aktarılırsa sektör ileri için kendini daha iyi konumlandırabilir.