• 18 Ocak 2006 11:39
  • 0
  • 3 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

Emıtt turizm ve seyahat fuarı 10. yılında

Bu yazıyı dinleyin
Halim Bulutoğlu 18 Ocak 2006 Emıtt turizm ve seyahat fuarı 10. yılında

 

Türkiye’nin turizm ve seyahat fuarı EMITT, 23-26 Şubat tarihleri arasında 10. Kez kapılarını bütün dünya turizmcilerine açacak.


Aynı tarihlerde ve aynı alanda, yan salonlarda HOTEQ-Otel, Lokanta ekipmanları Fuarı 5. Kez, Dünya Master Şefler Yarışması ise 4. kez yapılacak.

Türkiye’de turizm fuarı yapılır mı, yapılmaz mı tartışmaları arasında 1997 yılında başlamıştı EMITT’in macerası.

10 yılda yaşananlar yazılsa kitap olur herhalde.

Türkiye’de iş yapmak, kalıcı bir ürün bırakabilmek için çırpınanların başına gelebilecekler için oldukça ilginç, çarpıcı deneyimlerden oluşan bir kitap.
Bir gün gelecek, yazılacaktır.

Her neyse; EMITT, Voyager adıyla 1997’de, TÜYAP’ın Tepebaşı’nda, şimdi İstanbul Metropolitan Merkezi haline getirilen 2000 metrekarelik bir alanda başlamıştı. Sanıyorum 120 katılımcısı vardı. Ülke katılımı denebilecek iki ya da üç ülke yer almıştı. Bir kaç da yabancı firma. Ama etkisi büyük olmuştu. Çeşitli eylemlere, kovalamacalara alışık olan İstiklal caddesi, farklı bir korteje ev sahipliği yapmıştı fuarın açılacağı sabah saatlerinde. Ellerinde çeşitli otellere, seyahat acentalarına, beldelere ait pankartları taşıyan oldukça renkli ve neşeli bir grup, dans ederek, davetiye dağıtarak, halay çekerek Taksim’den başlayıp fuar alanına kadar yürümüştü de, nasıl da coşkuyla alkışlanmıştı cadde sakinleri tarafından. Akşam haberlerinde bu görüntüler uzun uzun yer alıyor ve izlerken epeyce keyifleniyorduk. Kortej ikinci yılında da oluşturuluyor, bu defa daha büyüyüp kalabalıklaşıyor, başına da dönemin Turizm Bakanı Bahattin Yücel geçiyordu. Bir trekking kamyonunun tepesinden yaptığı açılış konuşması çok güzel bir resim olarak belleklere yer etmişti.

Katılımcı sayısı ve ülke sayısı da artmıştı ikinci yılında.

Türkiye’de ve İstanbul’da. turizm fuarı yapılabileceğini böylelikle kanıtlamıştık.
3. yılda alan yetmedi. TÜYAP’ın Beylikdüzü’ndeki modern fuar tesislerine yelken açıldı. 5000 metrekarelik kocaman bir alanda 18 ülkenin katılımıyla yapıldı o yıl fuar. Adı da EMITT oldu. Uluslalarası tanımını hakederek ve isminin başına da yerleştirerek. 2000’de büyüme devam etti.

Ardından gelen dört yılda yaşananlar, bir gün yazılacağını söylediğim kitabın konusu.

Emitt, Hoteq ve Dünya Şefler yarışması TÜYAP’ın toplam kapalı alanı 40.000 metrekareye yükselen 11 salonunda yapılacak bu yıl.
Fuara daha bir ay var ama, tüm salonlar şimdiden doldu. 10 yıl önce bugünleri rüyamızda görsek inanmazdık.

EMITT’in alanı 2005’e göre %35 büyüdü. Katılılmcı ülke sayısı 50’ye, katılımcı kuruluş ya da firma sayısı 1500’e çıktı. Dünyanın her yerinden katılımcıları var bu yıl EMITT’in.

Otel, lokanta ekipmanları fuarı HOTEQ’te büyüme 2005’e göre %20 oldu. Katılımcı sayısı 200’e yaklaştı. Oteller, HOTEQ’in yapıldığı üç salonda aradıkları her şeyi bulabilecekler Yoğun sezon öncesinde eksikleri tamamlamak için, son büyük fırsat bu.

Dünya şefler yarışması katılımcısı ülke sayısı da 15 olacak. Hem yabancı ülkelerden ve hem de Türkiye’nin hemen her bölgesindeki otel ve lokantaların iddialı mutfak şeflerinden yoğun bir başvuru var yarışmalara.

Kısacası, 23-26 Şubat tarihlerinde, İstanbul TÜYAP’ta Turizm için her şey ve herkes  bir arada olacak.

Aranan ve istenen bu değil miydi?