• 13 Ocak 2005 10:26
  • 0
  • 2 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

Semazen tartışmasına bir katkı

Bu yazıyı dinleyin
Halim Bulutoğlu 13 Ocak 2005 Semazen tartışmasına bir katkı

 

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, hayırsız adalardan Sivriada’ya 110 metrelik bir semazen heykeli dikerek, adayı “hayırlı” kılmak istedi.
Ama hemen kimseden destek bulamadı.


Projenin hazırlığı iyi yapılmadan basına yansıdığını başkan da kabul ediyor. Ama ısrarını sürdürüyor. Diyor ki,   semazen, Türkiye’de hoşgörünün sembolüdür. “Kim olursan, ne olursan gel” mesajıdır. “Böyle bir mesaj, İstanbul’un tanıtımı ve turizmi açısından da önemlidir”

Yazarlarımızdan Nabi Tırışık bu konuya ilgi duyacak ve eminim birkaç kelam edecektir. Ben onun alanına girmek istemiyorum

Bir  İstanbullu ve Adalı olarak söylemek istediğim birkaç şey var.

Bence Semazen heykeli, Sivrada’ya değil, Kınalıada’ya dikilmelidir. Kınalıada tepelerinde her biri 100’er metreden uzun televizyon ve radyo vericileri bulunmaktadır. Bu vericiler sökülmeli ve yerine Semazen heykeli dikilmelidir.

Böylelikle, hem görüntü kirliliği ortadan kaldırılmış olacak ve hem de sayın başkan bu antenler nedeniyle sağlıkları bozulan Kınalıadalılardan hayır duası alacaktır. Eminim, teknolojik destekle, heykelin bir biçimde anten görevi görmesi de sağlanır  ve sökülen direklerin başka adalara dikilmesinin de önüne geçilir.

Sivriada ve Yassıada’nın ne yapılacağına bir an önce karar verilmelidir. Karara İstanbullular ve Adalılar da ortak olmalıdır.

Ve bu karar, hazırlanmakta olan 1/5000’lik planlara da geçirilmelidir. Başka türlü bu iki adanın aklına gelenin aklına geldiğini yaptığı birer mekan olmaktan kurtulması mümkün olmayacaktır. (Akla gelen ve son iki yılda önerilen iki proje daha vardı. İkisi de pek “hayırlı” olmayan projelerden biri bu iki adanın Marmara-Karadeniz geçişi yapacak tekneler için akaryakıt ikmal merkezi olması, diğeri de kumarhanelerin bu adalarda açılmasıydı.)

Bir teknik açıklama:
Sivriada İstanbul’a da, gelip geçen teknelerin güzergahına da uzak. Ada bile zor görünürken üzerindeki heykel nasıl görünecek? Ve hoşgörü çağrısına nasıl tercüman olacak?

Ve son söz:
İstanbul’a gelen gemiler tarihi yarımadanın hemen yanıbaşından geçiyor. Hoşgörünün, “ne olursan ve kim olursan ol gel”in sembolleri de burada. Sultanahmet Camisi, Ayasofya, Aya İrini ve Topkapı Sarayı. Üstelik bizdeki heykellerden görsel olarak daha çekici, daha estetik  ve daha İstanbul.