• 06 Mart 2021 22:05
  • 0
  • 2 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

AB ve ABD Airbus ve Boeing’in vergilerini ertelemede anlaştı

Bu haberi dinleyin
06 Mart 2021 AB ve ABD Airbus ve Boeing’in vergilerini ertelemede anlaştı

 

AB ve ABD sektörüne sağladıkları desteği bu kez de uçak üreticisi firmaların vergilerini askıya alarak sürdürüyor.

Avrupa Birliği (AB) ve ABD, şirketleri Boeing ve Airbus'a sağlanan desteklemelerden ötürü karşılıklı olarak uygulanan ilave gümrük vergilerini 4 için durdurma kararı aldı.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, ABD Başkanı Joe Biden ile göreve başlamasının ardından gerçekleştirdiği ilk telefon görüşmesinin ardından yazılı açıklama yaptı.

Biden ile görüşmekten mutluluk duyduğunu belirten Von der Leyen, "Bu yeni başlangıcın sembolü olarak Airbus-Boeing anlaşmazlığında hem uçak hem de uçak dışı ürünlere uygulanan tüm gümrük vergilerini ilk aşamada 4lık bir süre için askıya almakta uzlaştık." ifadesini kullandı.

Biden'ın, ABD-AB ortaklığını tamir etmek ve yeniden canlandırmak konusundaki taahhütlere desteğini dile getirdiği, Biden ve Von der Leyen görüşmesinde uzlaşmazlığına ilişkin gümrük vergilerinin 4lığına kaldırılması için çalışılması konusunda mutabık kalındığı bildirildi.

Havacılık uzlaşmazlığı hakkında

AB ve ABD arasında konusu 16 yılı aşkın süredir uzlaşı sağlanmayan bir sorun olarak ortada duruyor.

Dünyanın en büyük uçak üretici firmaları olan ABD merkezli Boeing ile Fransa,,, ve Hollanda ortaklığındaki Avrupa şirketi Airbus karşılıklı olarak birbirlerini yasa dışı kamu desteklemeleri almakla itham ediyor.

Bu firmalar, Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) yapısı içinde sektörde haksız rekabet edildiği gerekçesiyle birbirine karşı hukuki süreçler yürüttü.

ABD, Avrupa ülkelerinin Airbus firmasına sağladığı teşviklerin yasa dışı olduğunu iddia ediyor. AB ise ABD'nin Boeing'e sağladığı vergi imtiyazlarıyla şirketle yapılan askeri sözleşmelerin hukuki olmadığını öne sürüyor.

DTÖ, 2019’da ABD'nin Airbus'a sağlanan yasa dışı desteklemelerden ötürü AB ürünlerine yıllık 7,5 milyar dolarlık ilave gümrük vergileri uygulamasına onay vermişti. Bu onayın ardından ABD söz konusu vergileri uygulamaya başlamıştı.

DTÖ arabuluculuk makamı, 2020’de de Washington yönetiminin Boeing'e sağladığı yasa dışı desteklemelerinden ötürü AB'nin ABD'ye yaklaşık 4 milyar dolarlık ilave gümrük vergisi uygulamasına onay vermişti ve AB söz konusu vergileri yürürlüğe almıştı.