• 28 Ağustos 2020 15:42
  • 0
  • 2 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

Almanya, Rusya, İspanya ve Yunanistan’da acentelere destek var, Türkiye’de adları geçmiyor

Almanya, Rusya, İspanya ve Yunanistan’da acentelere destek var, KKTC bile acentelere parasal destek sağlarken Türkiye’de adları geçmiyor, yok sayılıyorlar.

Bu haberi dinleyin
28 Ağustos 2020 Almanya, Rusya, İspanya ve Yunanistan’da acentelere destek var, Türkiye’de adları geçmiyor

 

Almanyalerine uğradıkları ciro kaybı oranında kira yardımı ve çalışanların ücretlerine parasal destek sağlıyor. 15 milyar ruble aktaracak. bilelere parasal yardım sağladı, ama Türkiye'de adları bile anılmıyor, yok sayılıyorlar.

Koronavirüs salgını ortamında işleri tümüyle duran seyahatlerine rakip ve turist gönderen ülkeler peş peşe destek paketleri açıklarken Türkiye’delık seyahatlerinin adını bile anmıyor.

Türkiye’nin ençok turistdığı ülkelerden ikinci sıradakimanya seyahatlerine uğradıkları ciro kaybına öre değişen oranlarda nakdi yardımda bulunurken rakip ülkelerde AB’dendığı yardımın yüzde 20’sine yakın bölümünü seyahatlerinin de içinde olduğu sektörüne destek amaçlı kullanıyor.

Rusya 15 milyar Ruble

Rusya’da hükümet sektörünün geneli yanında seyahatlerinin daha önce rezervasyon yapan müşterileri yaptıkları para iadesinden doğan mali yükü azaltmak amacıyla 15 milyar ruble kaynak aktarma kararıdı.

İşletme sahipleri ve çalışanlara

Yunanistan da seyahatlerinin sahip ve yöneticilerine destekler sağlıyor.

İngiltere de seyahatlerine çeşitli destekler sağlıyor.

İngiltere vemanya bunu bile yeterli bulmuyor

İngiltere vemanya’daki seyahatlerinin meslek örgütleri yapılanları da yeterli bulmayarak bunların artırılmasını istiyor.

KKTC bile

Koronavirüs salgınından dolayı uğradıkları zarar karşısında hükümetin seyahatlerine destek olduğu ülkelerden biri de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) oldu.

KKTC’de hükümet seyahatlerine 20 milyon gibi küçük de olsa parasal destekte bulunurken  önceki dönedenacaklarının ödenmesini de hızlandırdı.

Bu konuda yavru vatan anavatan Türkiye’nin yapmadığını yaptı.

Türkiye’de adları bile anılmıyor

Bu ülkelerde sektörünün geneli yanında seyahatlerine ayrıca destekler sağlanırken Türkiye’de Kültür velığı seyahatlerine yardım bir yana adlarını bile anmıyor.

Bakanlıkvirüs salgını nedeniyle seyahatlerinin daha önce erken rezervasyon yapan müşterilerden tahsil ettiği ön ödemeleri iade etmeleri için bankalardan sağlandığı sağlandığını açıklamıştı.

150 milyon ödedi 600 binabildi

Acenteler ise para iadesi yerine rezervasyonların ertelenmesi yönünde bir düzenleme yapılmasını istemişti.

Nitekim seyahatlerine sağlandığı bildirilenden yararlanabilen sayısı 10’u bulmadı.

Buna karşılıklerden yalnız birinin müşterilerine 160 milyon TL para iadesinde bulundu. Bu firmanınabildiği miktarı 600 bin TL yani yaptığı ödemelerin yüzde biri bile değil.

Acenteler belgelerini satıyor

İşleri tamamen duran küçük ve orta boy seyahatlerilıktan destekamadığı içinde bulundukları zor duruma çözüm olarak işletme belgelerini satışa çıkarıyor. Hergün onlarca seyahatsi işletme belgesi satışa çıkarılıyor.